avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra_137

Activitate alexandra_137

Din cate am citit aici, intr-un topic mai vechi pe aceeasi tema,
"PV-ul de contraventie poate fi incheiat in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei." - as dori sa stiu daca mai este valabila aceasta prevedere?

Cum pot afla, inaintea primirii PV-ului acasa, daca s-a emis o amenda valida pe numele meu?

Termenul de 48h pt. a o reduce la jumatate se calculeaza din ce moment, mai exact? De la data primirii PV-ului acasa? Trebuie sa existe o confirmare de primare pt ca PV-ul sa fie valid?

Daca PV a fost incheiat astazi - in conditiile de mai sus - doar cu datele de pe card/din sistem/ fara semnatura mea/ fara martor/ in statie, nu in interiorul vehicolului - si eu primesc PV-ul acasa, sa zicem, peste 3 luni, cum procedez?

multumesc (anticipat) pt. lamuriri - nu am mai fost niciodata in situatia asta:(, nu stiu cum sa procedez
Buna ziua

Am luat o amenda de la ratb astazi, ma grabeam f tare sa ajung la un examen,
pur si simplu nu am apucat sa validez cardul.
Cand s-au urcat controlorii mi-au cerut cardul - nominal, nu l-am dat intr-o prima faza.
M-au dat jos in statie, mi-au cerut buletinul - chiar nu l-aveam la mine.
In statia de masina m-au amenintat ca vor chema jandarmii, samd, pana la urma le-am dat cardul - nominal.
L-au scanat cu un fel de dispozitiv asemanator unui smartphone.
Nu am avut bani suficienti la mine sa le platesc suprataxa de 50 de lei.

Mi-au spus ca au toate toate mele in baza nr.-ului de card ratb,
si ca voi primi amenda de 150 de lei acasa.

Intrebare - cum se poate intocmi si cum pot fi obligata sa platesc o amenda in lipsa proces verbal semnat de mine - au fluturat niste foi de proces verbal, nu am vazut ce au scris acolo, nu am semnat nimic. Nu s-au legitimat.

Cum pot verifica daca, intr-adevar, s-a emis o amenda pe numele meu?

Daca numele de familie de pe card nu mai corespunde cu cel din buletin (l-am schimbat acum vreo 2 luni), am vreo sansa sa contest amenda in baza acestui detaliu?

Ce pot face pt. a reduce cuantumul amenzii? 150 de lei pt. o sg. calatorie inseamna enorm.:(