avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters331936

Activitate ContSters331936

Revin cu o intrebare...in momentul in care eu depun plangere la parchet...persoana acuzata de mine daca este in strainatate cum va fi audiata de acestia? Are voie sa plece in strainatate pana ce nu se finalizeaza dosarul?
Discuție Achizitie nuci
M-ar interesa si pe mine daca achizitile de nuci in coaja sau nuci decojite intra in categorie fructelor de padure?
Buna seara, Daca eu am deschis un srl si sunt administratorul firmei pot sa inchei un contract de colaborare intre mine si firma?
Asta era logic ca pot depune si eu...insa nu inteleg de ce la plangerea facuta de tipa m-a pus politistul sa mentionez in declaratie ca evit orice contact cu aceasta? Este ca si cum eu m-as acuza singura ca intradevar am agresat-o fizic si verbal daca am scris asta in declaratie.
Ma intereseaza ce sanctiuni poate primi ea de la politie in momentul in care depun si eu plangere la care atasez doar CML. Metionez faptul ca eu nu am martori, doar CML de 5-6 zile ca asa este metionat pe el.
Buna ziua revin din nou cu problema mentionata. Azi am fost chemata de catre organele de politie la un proces de mediere...mi sa adus la cunostiinta faptul ca aceea persoana a formulat plangere impotriva mea pentru ijurii, amenintare si lovire. Politistul m-a pus sa dau o declaratie in care am mentionat ca nu am jicnit-o, amenintat sau lovit...sa evit aceasta persoana sub orice fel inclusiv daca va incerca sa vorbeasca cu mine.Am mentionat faptul ca am scos certificat medico legal si ca daca este voi depune plangere ulterior in termenul prevazut de lege. As dori sa formulez si eu o plangere penala impotriva ei. Vreau sa stiu ce se poate intampla in acest caz ?Adica faptul ca ea a depus plangere, politistul m-a pus sa dau o declaratie, si ca as vrea si eu sa depun plangere. Va multumesc.
Buna seara. As dori si eu o monografie contabila pentru o firma de ciuperci. Acestia procura materia prima adica ciupercile de la diferite persoane fizice, dupa care le aduc in firma pentru a le face conserva si a le exporta.
Buna ziua as dori sa stiu si eu care sunt costurile de radiere a unei firme fara activitate mai exact a unui srl-d care a fost deschis acum 1 luna si care sunt pasi care trebuie urmati? Mentionez ca sunt asociat unic si nu am avut nici un salariat pe firma.
Discuție Infintare srl-D
Buna ziua as dori sa stiu si eu daca deschid un srl-d dupa cat timp il pot inchide...si care sunt costurile mele de inchidere?
Nu sa intocmit nimic deocamdata doar 2 procese verbale de care v-am zis....in cazu in care nici unu dintre noi nu depune plangere penala nu trebuie sa se inchida dosarul din oficiu dupa expirarea celor 3 luni conform legii?
Revin din nou cu problema. Eu locuiesc la bloc si in urma unor aprobari am facut o gradina cu flori decoarece stau la parter. Am 2 masini una o parchez in gradina si una o las in strada in dreptul gardului meu...vecinul care are gradina la fel ca mine nu si-a facut loc de parcare in gradina si isi lasa masina in strada. Mai tot timpul o parcheaza cu o jumatate de metru in gardul meu astfel ca eu sa nu mai imi pot parca cea dea doua masina corect deoarece sunt obligata sa o parchez si eu cu o jumatate de metru mai in spate blocandu-mi poarta principala pe care ies cu masina cealalta. In urma altercatiei vecina a sunat la politie...Sau prezentat 2 agenti de politie care ne0au cerut buletinele pentru a ne identifica. SI in cele din urma am ajuns la sectie. A venit si un vecin ca martor insa tin sa precizez ca nici el nu ne suporta .Mentionez faptul ca am semnat doar 2 procese verbale deoarece ne-am rezervat dreptul de a face plangere ulterior pentru agresiune fizica. Dansii au mentionat in procesul verbal ca si-au pierdut o pereche de cercei si un lantisor in urma altercatiei si ca isi rezerva si ei dreptul la o eventuala plangere ulterioara conform legii. Martorul a mentionat in procesul verbal ca am adus injurii la adresa reclamantei. Azi am scos atat eu si tatal meu certificate medico-legate unde se mentioneaza faptul ca am prezentat leziuni traumatice produse prin lovire cu corp dur si zgarieri si necesita 5-6 zile de ingrijire. As dorii sa fac o plangere penala la care sa atasez cele 2 certificate medico-legale si mai apoi sa ii dau in judecata. Insa doresc sa stiu daca pot castiga procesul atata timp cat eu nu am martori si ma bazez doar pe certifcatul medico legal si ce sanctiuni pot primi in urma acestora reclamantii fiind la prima abatere?