avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate crisstm

Activitate crisstm

Răspuns la discuția Model cerere judecatorie
Multumesc de raspunsuri.
Am fost la primarie, unde am fost indrumat sa depun o sesizare si o cerere de chemare in judecata. Asta am facut si sper instanta si serviciul specializat de la primarie sa rezolve ilegalitatile din asociatia noastra.
Nu am primit numar de ordine de la judecatorie, doar o stampila cu data de azi pe cererea mea (un exemplar care mi l-a inapoiat mie. e in regula? ce urmeaza?
eu am sa va tin la curent cu evolutia si rezolvarea/sau nu a cazului meu.
Presedintele nu stie decat sa urle ca o maimuta, administratorul nu mai vorbeste cu mine, presedintele de cenzori e incompetent si ca atare o solutie amiabila nu a putut avea loc, degeaba l-am informat cu prevederile in vigoare ca raspunsul lui a fost " eu nu pot stabili cotele cu cateva persoane" asta in conformitate cu legea care spune ca daca la prima convocare nu se intrunesc jumatate plus unu, se mai stabileste o sedinta si indiferent de nr de persoane se vor stabilii cotele. art 24 din legea 230/2007 ca sa stie si altii care citesc si doresc sa afle.
multumesc tuturor.
Răspuns la discuția Model cerere judecatorie
Va iubesc :love: am citit si eu intre timp legea 230 si HG1588 din 2007 si intradevar, am facut o sesizare care am dat-o presedintelui si vom face o nou sedinta si indiferent cate persoane vor fi prezente se va stabilii noua cota si voila.
Am inteles (am fost informat de diversi administratori si FALT) ca legea spune ca cotele trebuiesc sa fie egale si la noi s-a stabilit 10% ptr cei care nu mai au tevile de trecere prin apartamente si 30% care le au izolate si 40% ptr cei care nu le izoleaza. E adevarat? si daca da, care e legea respectiva, ca nu am gasit?
Ca vreau si eu sa ii informez .
multumesc din suflet.
Doresc sa stiu daca se convoaca o sedinta si din 21 de apartamente din condominiu se prezinta doar 5 proprietari se pot restabilii cotele pentru incalzire spre exemplu?
Răspuns la discuția Model cerere judecatorie
S-a convocat o sedinta, dar nu s-au prezentat decat 5 persoane.
Cum se procedeaza in cazul in care se mai convoaca o sedinta si nu se vor prezenta mai multi, pentru restabilirea cotelor corecte?
Se poate ca cei care vin sa stabileasca cota, aceasta sa fie afisata pe avizier si in cazul in care nu sunt contestatii sa fie valabila? Chiar daca nu intrunim jumatate plus unu din totalul proprietarilor din condominu?
Care este termenul legal pentru depunerea unei contestatii in urma unei AG?
multumesc
Răspuns la discuția Model cerere judecatorie
Care este legea art cap aliniat care prevede stabilirea cotelor termice intr-un condominiu in care unu sau mai multi locatari s-au debransat de la sistemul public de furnizare agent termic?
multumesc
Răspuns la discuția Model cerere judecatorie
Legea nr.121/2014 privind eficienta energetica:
alin 6. in imobilele de tip condominiu racordate la sitemul centralizat sau dotate cu o sursa proprie locala de producere a energiei termice la nivel scara/bloc, repartizarea consumului de energie termica pentru incalzire/racire si/sau apa calda se face in baza normelor tehnice elaborate de ANRSC...
asta imi suna ca este o obligatie sa se faca masuratorile de catre o firma ANRSC si nu o optiune asa cum a indicat cineva aici.
sau ma insel?
Răspuns la discuția Model cerere judecatorie
Eu cred ca vorbim de 2 lucruri diferite aici se refera la calculul cotelor de incalzire.
Administratori de la alte asociatii de proprietari m-au informat ca nu pot fi diferente asa de mari intre apartmante. adica unu 10% altul 30%.
Ce spune legea in acest sens?
Este corect cineva din acelasi condominiu sa plateasca triplu fata de altcineva?
Răspuns la discuția Model cerere judecatorie
Am fost si m-am informat la FALT si primarie si cotele intr-un condominiu trebuie sa fie egale, nu cum s-au stabilit la noi, 10% pentru unu si 30% pentru altul.
Cum procedez ca sa obtin egalizarea cotelor conform cu prevederile art 16 lit a) din Ordinul presedintelui ANRSC nr 259/2004?
multumesc
Răspuns la discuția Model cerere judecatorie
am dreptul sa tai tevile si sa le trec pe afara?
si atunci am rezolvat problema
multumesc
Răspuns la discuția Model cerere judecatorie
20% cota per apartament si 10% cota per parti comune, pentru cei care au tevi izolate si doar 10% mai platesc cei care nu mai au tevi prin apartament (etaj 4 -ultim). asta inseamna ca eu platesc 30% incalzirea din totalul de 100% pe care il plateam daca eram conectat, adica aproape o treime. Asa s-au stabilit cotele in adunarea generala. Suntem 21 apartamente in condominiu si acum dupa ce mi-ati scris ca nu am sanse de izbanda sunt foarte trist pentru ca este mult si nedrept sa platesc atat.
Multumesc de sfaturi, ca sunt scutit de timp si bani pierduti prin tribunal.