avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 177 soluții astăzi
Forum Activitate cristinavan

Activitate cristinavan

Buna ziua,

Am un prieten apropiat care se confrunta cu o problema delicata. In urma cu cativa ani a fost pus sa semneze niste acte pentru o firma din Buzau prin care era numit administrator al acesteia in schimbul unei sume de bani.
Persoana in cauza nu avea la vremea respectiva si nu are nici in prezent locuinta sau loc de munca, traind practic din mila celor din jur, asa ca a semnat actele fara prea multe intrebari, presat fiind de nevoile financiare, fara a stii ce responsabilitati si obligatii implica.
Acum cateva zile a primit o chemare de la ANAF - serviciu de colectare si executare silita persoane juridice cum ca trebuie sa se prezinte in termen de max 5 zile la AJFP BUZAU cu numeroase documente ale societatii comerciale la care se presupune ca este administrator despre care nu are nici un fel de cunostinta.
Care ar fi pasii de urmat pentru solutionarea problemei?
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii
Stimata doamna,

Eu nu caut sa intru in polemici cu nimeni. Daca ati fi citit cu atentie ce am scis prima oara, ati fi observat ca deja am prelungit teava de scurgere si peretii/geamurile vecinei nu sunt in nici un fel afectate.
Ceea ce reclama dumneaei este ca apa care cade pe asfalt se infiltreaza cumva prin acesta si ii afecteaza peretii interiori care sunt sub nivelul solului (locuinta dansei fiind situata la demisol), ceea ce mi se pare cat se poate de absurd. Daca e asa, atunci acelasi efect il are si apa de ploaie sau ninsoarea; ar trebui dat in judecata dezvoltatorul de la care a cumparat apartamentul daca izolatia prezinta probleme, nu eu.
Răspuns la discuția Probleme cu vecinii
Eu inteleg foarte bine acest aspect pentru ca stau la bloc de cand m-am nascut si stiu foarte bine ce inseamna traiul in comun si nu am avut niciodata probleme cu colocatarii. Nu pot renunta la spalatul balconului deoarece catelul familiei, cu toate ca este scos afara regulat, mai face mizerie si pe balcon. Am un copil de un an si jumatate si sunt din nou insarcinata si nu pot sta cu focarul de infectie in casa. Nici animalul nu se pune problema sa il dau pentru ca nici eu si nici familia mea nu am mai fi azi in viata daca nu ne-ar fi trezit in noaptea in care a luat foc apartamentul unde locuiam.
Si in plus, cum poate spune ca face mucegai in casa de la apa pe care eu o folosesc daca apa nu atinge peretele? Nu exista gradina sa spui ca se infiltreaza apa asa cum spune ea ca se intampla, dar chiar si asa, ce face cand ninge sau ploua sau se topeste gheata primavara? Atunci pe cine mai da in judecata?
Sunt amenintata de proprietara unui apartament situat la demisol in blocul in care m-am mutat de curand ca ma va da in judecata pentru ca imi spal zilnic balconul si cica apa i-ar ajunge pe perete deteriorandu-l. In urma unor discutii anterioare cu persoana in cauza eu am montat o teava de scurgere mai lunga astfel incat apa sa ajunga direct pe grilajul de la canalul de scurgere de jos (care e la mai bine de un metru de perete daca nu chiar 2), dar evident ca o parte din apa continua sa se imprastie. In baza careai legi imi poate interzice folosirea dupa bunul plac a proprietatii individuale( atata timp cat balcoanele sunt prevazute prin constructie cu aceste tevi de scurgere)? Exista vre-o cale legala prin care poate actiona impotriva mea?
Multumesc pentru raspunsul prompt. . Eram totusi interesata daca este necesara declararea la ITM, ce acte trebuie depuse acolo si care contributii se declara (si platesc) prin D112 dupa intrarea in concediu?
Buna ziua,

As vrea sa stiu care sunt obligatiile unei Asociatii de Proprietari in cazul in care o angajata intra in concediu de maternitate: ce acte trebuie depuse si unde, ce contribu'ii trebuie sa plateasca angajatorul (CAS, etc.) si cum isi recupereaza banii dati angajatei?