Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu vecinii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu vecinii

Sunt amenintata de proprietara unui apartament situat la demisol in blocul in care m-am mutat de curand ca ma va da in judecata pentru ca imi spal zilnic balconul si cica apa i-ar ajunge pe perete deteriorandu-l. In urma unor discutii anterioare cu persoana in cauza eu am montat o teava de scurgere mai lunga astfel incat apa sa ajunga direct pe grilajul de la canalul de scurgere de jos (care e la mai bine de un metru de perete daca nu chiar 2), dar evident ca o parte din apa continua sa se imprastie. In baza careai legi imi poate interzice folosirea dupa bunul plac a proprietatii individuale( atata timp cat balcoanele sunt prevazute prin constructie cu aceste tevi de scurgere)? Exista vre-o cale legala prin care poate actiona impotriva mea?
Nimeni nu contesta folosirea dupa bunul plac a proprietatii individuale,dar omiteti aspectul esential ca ati materializat actul de vointa de a locui in imobil de locuit in comun,lucru care va impune drepturi dar si obligatii
Viata la bloc nu este atat de roza pe cant ne-am dori
Sunt multe lucruri care ii bucura pe unii si ii deranjeaza pe altii
Sunt unii locatari care sunt la scoli de muzica sau fac parte din formatii muzicale si exerseaza acasa
Pentru ei este o fericire pentru vecini este un stress
Sunt unii vecini care pentru curatenie sau ca sa se racoreasca inteleg sa spele balconul,fara sa constientizeze ca apa utilizata murdareste atat peretii parte comuna cat si eventualele proprietati situate la etajele inferioare
Sunt unii locatari care spala rufe,covoare pe care le pun la uscat pe balcon,pentru ei este i multumire,dar pentru cei carora le sunt murdarite geamurile sau balcoanele,din contra
Sunt unii care pentru a schimba mirosul pe balcon inteleg sa dezinfecteze ,sa spele direct cu clor care daca este si parfumat il multumeste pe locatar...nu insa acelasi sentiment il triesc vecinii ai caror geamuri sunt patate de apa reziduala sau de clorul cu care se spala balcoanele
Dv locuiti la bloc
Blocul este compus din mai multe proprietati individuale private si parti comune=cale de acces,ghene,uscatorii,subsol,terasa,fata exterioara a blocului
Vecinul de la demisol este indreptatit sa va solicite sa cautati o solutie reciproc avantajoasa Nici dv nu ati fi fericita sa vi se scuture covoare ,sau sa gasiti geamurile murdare de la vecinii situati deasupra dv
Vecinul ,va poate actiona in instanta pentru recuperare prejudicii cauzate de actiunile dv
Eu inteleg foarte bine acest aspect pentru ca stau la bloc de cand m-am nascut si stiu foarte bine ce inseamna traiul in comun si nu am avut niciodata probleme cu colocatarii. Nu pot renunta la spalatul balconului deoarece catelul familiei, cu toate ca este scos afara regulat, mai face mizerie si pe balcon. Am un copil de un an si jumatate si sunt din nou insarcinata si nu pot sta cu focarul de infectie in casa. Nici animalul nu se pune problema sa il dau pentru ca nici eu si nici familia mea nu am mai fi azi in viata daca nu ne-ar fi trezit in noaptea in care a luat foc apartamentul unde locuiam.
Si in plus, cum poate spune ca face mucegai in casa de la apa pe care eu o folosesc daca apa nu atinge peretele? Nu exista gradina sa spui ca se infiltreaza apa asa cum spune ea ca se intampla, dar chiar si asa, ce face cand ninge sau ploua sau se topeste gheata primavara? Atunci pe cine mai da in judecata?
cristinavan, utilizator
cristinavan a scris:

Exista vre-o cale legala prin care poate actiona impotriva mea?

Pe scurt, Legea 230/2007 si Legea 287/2009 contin normele juridice necesare unei actiuni in instanta.
cristinavan a scris:

nu pot sta cu focarul de infectie in casa.

Nu puteti sta cu focarul de infectie in casa si ca atare ati inteles sa il aruncati la altii...
Dv v-ar conveni ca cei de deasupra dv sa va murdareasca geamurile sau balconul cu astfel de dejectii ?
Daca dv v-ati luat masura de prevedere si ati prelungit teava de evacuare reziduri de pe balcon,nu mai aveti de ce sa va faceti probleme
Situatia cu care va confruntati dv acum este des intalnita in cazul traiului in comun
Nu ne putem alege vecinii,nu ne putem educa vecinii
Bine ca in asociatia dv se admite detinerea de animale de companie
Exista localitati unde prin HCLM s-a intyerzis detinerea d eanimale de companie in imobilele de locuit in comun,sau in anunmite asociatii de proprietari,prin regulamnetul deordine interioara s-a dispus interzicerea detinerii de animale de companie

Stimata doamna,

Eu nu caut sa intru in polemici cu nimeni. Daca ati fi citit cu atentie ce am scis prima oara, ati fi observat ca deja am prelungit teava de scurgere si peretii/geamurile vecinei nu sunt in nici un fel afectate.
Ceea ce reclama dumneaei este ca apa care cade pe asfalt se infiltreaza cumva prin acesta si ii afecteaza peretii interiori care sunt sub nivelul solului (locuinta dansei fiind situata la demisol), ceea ce mi se pare cat se poate de absurd. Daca e asa, atunci acelasi efect il are si apa de ploaie sau ninsoarea; ar trebui dat in judecata dezvoltatorul de la care a cumparat apartamentul daca izolatia prezinta probleme, nu eu.