avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate tibipfa

Activitate tibipfa

Multumesc frumos ptr ajutor.

O zi buna sa aveti.
@ gi-jane2

Da, are pensie si se intretine singur si in acest moment, batrana fiind mai mult in pat. Dreptul de uzufruct poate fi atacat in instanta?



@ adolfinapop

Nu suntem rude. Recent am cumparat casa de langa ei si ne-am mutat cu biroul acolo.

Buna ziua,

Vecina noastra in varsta de 93 de ani sta impreuna cu baiatul lui de cca 70 de ani. Baiatul a avut ceva probleme cand a fost mic si e...cum sa va zic...un pic mai lent. De asta nici nu s-a insurat, ci a stat cu maica-sa de cand s-a nascut. Acum saraca femeie nu mai stie ce sa faca, fiindca mai are 3 copii in afara de acest baiat, iar astia cel mai probabil vor vinde casa imediat dupa decesul femeii, iar pe baiat l-ar baga intr-un azil din partea lui de bani (asta in cazul cel mai bun, poate i-ar gasi un loc pe la un spital, la boli psihice...).

Ne-a solicitat noua ajutorul - ce ar putea sa faca? Ce fel de testament nu poate fi contestat? Ea vrea numai sa-si stie copilul in siguranta, chiar si dupa moartea sa si avand in vedere ca baiatul nu are familie, tot ceilalti 3 l-ar mosteni si pe el dupa deces. Ce este de facut? Multumesc frumos.
Persoana juridica este din RO? Este inregistrata ca platitoare de TVA?

Daca da, trebuie sa se inregistreze si in Reg. Operatorilor Intracomunitari, dupa care poate achizitiona autoutilitara fara TVA.
Răspuns la discuția Firma foto video
Asa cum a zis si colegul mai sus, profitul este o certitudine doar la sfarsitul anului. Dupa ce se inchide anul, acesta poate fi repartizat ca si dividende, de care beneficiaza asociatii firmei respective.

Pentru a putea "scoate" bani din firma, asociatii, in masura in care particip la activitatea firmei, se pot angaja, astfel beneficiind si de asigurare de sanatate.
Ce forma de organizare ati avut inainte de 2010? Si de ce v-ati deschis SRL si nu PFA?
Răspuns la discuția Declaratii SRL D
SRL-D e scutit de plata CAS-ului (15,8%), in rest celelalte se platesc. Atentie scutirea e limitata de salariul mediu brut pe tara!
Răspuns la discuția Vanzare stocuri materie prima
Avand in vedere ca este vorba despre o vanzare care nu se repeta in mod regulat, marfa poate fi vanduta si fara a avea acest obiect de activitate. Orice firma poate vinde o masina, un calculator, etc, fara sa aiba un cod CAEN specific. Repet, conditia fiind ca aceste tranzactii sa nu fie realizate in mod regulat.
Răspuns la discuția Computer personal folosit la pfa
Ma gandesc ca nu pot sa-l vand la un pret oarecare, ca ma vor intreba de ce nu l-am vandut cu 500 de ron mai ieftin sau cum am ajuns la un pret just...Si nu vreau sa am probleme de genul pe viitor. Dar daca altfel nu se poate, cred ca asa voi proceda.
Buna ziua,

Am urmatoarea problema - folosesc laptopul personal la PFA-ul recent inregistrat si doresc sa cumpar anumite programe (windows nou, adobe family, etc). Intrebarea mea ar fi daca voi avea probleme la un eventual control? Sa fac un contract comodat pentru laptop? Sunt platitor de TVA si ar fi vorba despre sume relativ mari, pe care le-as putea deduce (+ulterior amortizarea).

Va multumesc frumos.