Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Computer personal folosit la pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Computer personal folosit la pfa

Buna ziua,

Am urmatoarea problema - folosesc laptopul personal la PFA-ul recent inregistrat si doresc sa cumpar anumite programe (windows nou, adobe family, etc). Intrebarea mea ar fi daca voi avea probleme la un eventual control? Sa fac un contract comodat pentru laptop? Sunt platitor de TVA si ar fi vorba despre sume relativ mari, pe care le-as putea deduce (+ulterior amortizarea).

Va multumesc frumos.
de ce nu va vindeti computerul? Persoana fizica sa-l vanda PFA-ului. Atunci va intra la cheltuieli si calculatorul si eventualele programe.
Ma gandesc ca nu pot sa-l vand la un pret oarecare, ca ma vor intreba de ce nu l-am vandut cu 500 de ron mai ieftin sau cum am ajuns la un pret just...Si nu vreau sa am probleme de genul pe viitor. Dar daca altfel nu se poate, cred ca asa voi proceda.