avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate Korneliu

Activitate Korneliu

Avem o decizie in final, acum astept sa primesc plicul, care si el se lasa asteptat

23.09.2021 Tip solutie: Admite in parte cererea
Amână pronunţarea pentru data de 23.09.2021
Amână pronunţarea pentru data de 15.09.2021
Amână pronunţarea pentru data de 13.09.2021
Amână pronunţarea pentru data de 06.09.2021.
Amână pronunţarea pentru data de 01.09.2021
Amână pronunţarea pentru data de 25.08.2021
Amână pronunţarea pentru data de 11.08.2021.
Amână pronunţarea pentru data de 28.07.2021
Amână pronunţarea pentru data de 14.07.2021. Pronuntarea se va face prin punerea solutiei la dispozitia părtilor prin mijlocirea grefei instantei. Pronunţată prin punerea solutiei la dispozitia părtilor prin mijlocirea grefei instantei astăzi, 29.06.2021.
Si nu exista un termen legal in care sa presteze? ma gandesc personal ca eu am o problema banala 99% rezolvata de expert cadastrist
de cate ori se poate amana pronuntarea in cazul unui proces de granituire in care expertul mentionat de instanata a demonstrat ce am cerut?
Pare simplu pentru mine, ce se poate face in acest caz?

Amână pronunţarea pentru data de 06.09.2021.
Amână pronunţarea pentru data de 01.09.2021
Amână pronunţarea pentru data de 25.08.2021
Amână pronunţarea pentru data de 11.08.2021.
Amână pronunţarea pentru data de 28.07.2021
Amână pronunţarea pentru data de 14.07.2021. Pronuntarea se va face prin punerea solutiei la dispozitia părtilor prin mijlocirea grefei instantei. Pronunţată prin punerea solutiei la dispozitia părtilor prin mijlocirea grefei instantei astăzi, 29.06.2021.
Casele au fost expertizate, stiam exact cat de "solide" sunt, a fost expert, sa facut studiu geo, sa dat solutie, casele au rezistat, dar nimeni nu a verificat daca ele sunt sau nu pe proprietatea mea sau ce grad de inclinatie are decat inainte de a sapa efectiv cand terenul a fost curatat de casa veche.
Acum stam sa ne "omoram" in centimetrii, pentru ca vecinu doreste sa beneficieze de pozitia in care se afla, cu 10 cm pe proprietatea mea, in detrimentul izolarii casei mele.
Dar daca voi pune polistiren peste casa lui, polistiren de 10cm, ce se poate intampla, tinand cont ca eu pun acest polistiren pe proprietatea mea?
de mentionat ca izolatia de care vorbesc eu se va amplasa peste acoperisul caselor vecinilor.
Dar daca fortez nota si totusi fac acesta izolatie, ce se intampla?
Multumesc
adica chemare in judecata ??? termen de 2-3ani
chiar daca casa lor este construita in ~1800??
Buna ziua
La inceput de an am demolat casa in care locuiam, casa veche de ~100 ani care era lipita de casele din stanga si dreapta ei. Mentionez ca sunt case cu probleme (lipsa fundatiei, fundatie care este sfarmicioasa, etc).
Mentionez ca am facut cadastrul inainte de a ma apuca sa demolez, a venit un baiat cu antena gps si a luat colturile proprietatii si alte puncte, iar la final uimitor totul era pe pozitie, proprietatea era fara probleme si incalcari.
Dar dupa ce am demolat si constructorul a venit sa pozitioneze casa noua se pare ca aceasta cu toate retragerile mele tot nu prea incapea, si din 10 cm de polistiren care trebuia sa existe intre case daca a ramas de 3 cm pt ca casele erau construite stramb si aplecate spre proprietatea mea.
Acum ca am ajuns la polistiren se pare ca proprietarii din stanga si dreapta mea nu vor sa intru peste casele lor, care casele lor se afla de drept pe proprietatea mea.
Am nevoie de o solutie sa stiu exact cine poate arbitra acesta problema si mai ales cine are dreptate.
Va multumesc