Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... amanare pronuntarea in cazul unui proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

amanare pronuntarea in cazul unui proces

de cate ori se poate amana pronuntarea in cazul unui proces de granituire in care expertul mentionat de instanata a demonstrat ce am cerut?
Pare simplu pentru mine, ce se poate face in acest caz?

Amână pronunţarea pentru data de 06.09.2021.
Amână pronunţarea pentru data de 01.09.2021
Amână pronunţarea pentru data de 25.08.2021
Amână pronunţarea pentru data de 11.08.2021.
Amână pronunţarea pentru data de 28.07.2021
Amână pronunţarea pentru data de 14.07.2021. Pronuntarea se va face prin punerea solutiei la dispozitia părtilor prin mijlocirea grefei instantei. Pronunţată prin punerea solutiei la dispozitia părtilor prin mijlocirea grefei instantei astăzi, 29.06.2021.
Probabil judecătorul cauzei a intrat în vacanta sau s a aglomerat cu multe cauze rămase în pronunțare.Astfel de situații sunt frecvente ..
Si nu exista un termen legal in care sa presteze? ma gandesc personal ca eu am o problema banala 99% rezolvata de expert cadastrist
Rabdare, si tutun !!
Hotararile judecatoresti trebuie redactate in termen de cel mult 30 de zile de la data pronuntarii.
In cazuri temeninic motivate, termenul poate fi prelungit cu cate 30 de zile de cel mult 2 ori ( art.16 al.3-Legea 207/2018 pentru modificarea Legii nr.304/2004 privind organizarea judiciară)
Concluzionand : instanta poate amana pronuntarea de cate ori considera necesar, insa per total nu mai mult de 90 de zile de la data pronuntarii.
Avem o decizie in final, acum astept sa primesc plicul, care si el se lasa asteptat

23.09.2021 Tip solutie: Admite in parte cererea
Amână pronunţarea pentru data de 23.09.2021
Amână pronunţarea pentru data de 15.09.2021
Amână pronunţarea pentru data de 13.09.2021
Amână pronunţarea pentru data de 06.09.2021.
Amână pronunţarea pentru data de 01.09.2021
Amână pronunţarea pentru data de 25.08.2021
Amână pronunţarea pentru data de 11.08.2021.
Amână pronunţarea pentru data de 28.07.2021
Amână pronunţarea pentru data de 14.07.2021. Pronuntarea se va face prin punerea solutiei la dispozitia părtilor prin mijlocirea grefei instantei. Pronunţată prin punerea solutiei la dispozitia părtilor prin mijlocirea grefei instantei astăzi, 29.06.2021.