avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Activitate cadarugeorgeta

Activitate cadarugeorgeta

CLADIRE APARTINAND UNEI INTREPRINDERI INDIVIDUALE CONSTRUITA CU FONDURI EUROPENE IN ANUL 2015 , 394.000 LEI, VALOAREA FINALA A CONSTRUCTIEI, consiliul local a stabilit cota 1,3%
cum fac calculul ? avand in vedere ca II, PFA, nu dobandesc personalitate juridica prin inregistrare in Registrul Comertului trebuie sa-l tratez ca pe o persoana fizica
Desi autorizatia de constructie este pe II, el declara ca locuieste in 2 camere, cum le delimitez? In baza a ce?
Ar mai fi varianta Raportului de reevaluare, dar daca abia a facut constructia, poate reevalua cladirea? ar putea sa scada valoarea in Raport?#-o
MULTUMESC
Pai nu ati inteles, hotararea de acordare spor a fost aplicata un timp, doar ca dupa ce Curtea de Conturi a zis ca nu trebuia aplicata, primarul a emis dispozitie de sistare si recuperare sume, noroc cu amnistia fiscala. Noi l-am dat in judecata, s-a anulat dispozitia , a declarat recurs, iar la recurs s-a constatat nulitatea recursului. Dar in nici o hotarare nu se spune explicit....,, se repune in plata,, sau/si ,, se recupereaza sumele,, , doar e vorba de anularea dispozitiei primarului. Anularea dispozitiei primarului ce efecte produce in acest caz?
Răspuns la discuția Vouchere de vacanta
Sunt si eu curioasa care angajator bugetar, respectiv administratie locala, va acorda vouchere de vacanta, va rog sa ma tineti la curent
am o problema si va rog sa ma ajutati, pe scurt: am castigat un spor prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, a venit Curtea de Conturi si a imp[us cumva primarului sa-l sisteze si sa dam inapoi sumele de cand l-am luat. Am dat in judecata, am castigat in prima instanta anularea dispozitiei respective, primarul a facut recurs si la Curtea de Apel s-a declarat nul recursul primarului.Sentinta este definitiva la Curtea de Apel. Acum nu vrea sa repuna in plata si implicit sa dea banii inapoi , pentru ca sentinta nu specifica in clar ,, se repune in plata,,.
Oare o dispozitie anulata nu anuleaza si efectele ei, nu am studii juridice dar asa pare logic, ce e de facut??