avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate razvanlupu

Activitate razvanlupu

Multumesc pentru raspuns.
Din Buc/sector 6.
A fost trimisa o cerere catre primaria Sector 6, raspunsul il regasiti mai jos:

" Referitor la solicitarea dvs.inregistrata cu numarul xxxxx din 17.05.2017 , va comunicam ca Primaria Sector 6 nu are in atributii detinerea copiilor ale cartilor tehnice ale imobilelor existente pe raza sectorului.
Pentru eliberarea unei copii a cartii tehnice a imobilului in care locuiti si sunteti proprietar, trebuie sa va adresati dezvoltatorului care a construit imobilulul , care este singurul detinator legal al cartii tehnice a imobilului ."


In aceasta situatie cum ne sfatuiti sa procedam ?
Multumesc pentru raspuns, dezvoltatorul a fost notificat de cel putin 3-4 ori in decursul a 2 ani , din pacate fara rezultat.
Buna ziua,

Suntem Asoc de Proprietari care in decurs de 2 ani incercam sa obtinem cartea imobilului de la dezvoltator ( dezvoltatorul nu doreste sub nici o forma sa ne puna la dispozitie aceste documente ) .
Am incercat la primaria de sector sa obtinem o copie a cartii imobilului, dar raspunsul a fost unul negativ,
Rog indrumare catre o procedura sau institutia care ar putea detine o copie a cartii imobilului.
Multumesc.
Răspuns la discuția Prima casa - expirare precontract
Buna ziua,

Am crezut ca este necesara prelungirea antecontractului pana la data expirarii acestuia.
Va multumesc !

Cu stima,
Razvan
Buna ziua,


Am sa fiu scurt in descrierea, framantarii.
S-a realizat un precontract pentru prima casa in data de 25 aug 2014 cu expirare in 10 oct 2014, actele sunt in lucru la banca( s-au pierdut zile cu opinia notariala, acte doveditoare proprietate extras informare, etc ), din pacate nu m-am incadrat in acest termen si proprietarul vrea sa prelungeasca acest precontract in data de 13 oct prin act aditionat.

Credeti ca exista vreun resort juridic pentru a pierde banii de avans? - se pot recupera banii din precontract in caz ca actul aditional nu se prelungeste pana in data de 10 oct? ci doar dupa data de 13 oct?
Este eligibil termenul de 13 oct fata de 10 oct, termenul cand expira antecontractul ?
Va multumesc anticipat,

Cu stima,
Razvan