avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Activitate florinmoldovan

Activitate florinmoldovan

Am primit un proces-verbal de sanctionare pt lipsa rovignieta pt o fapta din 22.10.2015 dar procesul-verbal a fost intocmit in 22.04.2016.
Intreabarea mea este : procesul-verbal a fost sau nu intocmit in termenul de 6 luni prevazut de lege?
Prima luna, luna octombrie 2015 intra in calculul termenului sau termenul se calculeaza incepand din luna noiembrie 2015?
Buna ziua,
Mama mea lucreaza la spalatorie la spitalul militar. beneficieaza de grupa II de munca? in 2010 i s-a redus salariul, s-a taiat grupa II . in urma unui audit din 2014 s-a cerut unitatii sa le redea salariile taiate dar pana in ziua de azi nu a primit nimic.
ca sa fac?
Răspuns la discuția Factura neachitata termoficare
asta a fost smecheria, factura era mai veche, cu vreo 6 luni inainte de inlocuirea administratorului. in rest, totul e ok, facturi cu chitante etc
Răspuns la discuția Factura neachitata termoficare
asta spun, ca in procesul verbal, conturile pasiv era pe 0, nu aparea factura in cauza. fostul administrator a inclus factura pe lista de cheltuieli si a incasat banii sa o achite dar nu a achitat-o.
asociatia a aflat de neplata facturii cand a primit notificare de la termoficare.
Răspuns la discuția Constructie ilegala sub bloc
Va multumesc pentru promptitudine.
Buna ziua,
Oare ma poate ajuta cineva :cand am schimbat administratorul, am incheiat un process-verbal primire -predare documente contabile din care reiesea ca asociatia de proprietary nu are nici o datorie. Ulterior, in urma expertizei contabile, a reiesit ca fostul administrator nu a achitat o facturde termoficare de 5000 lei. Factura in cauza fostul administrator a inclus-o pe lista de cheltuieli si a incasat banii dar nu a achitato.
Cum poate recupera asociatia banii de la fostul administrator?#-o
Buna ziua,
Am un vecin cu un spatiu commercial la parterul blocului. Acesta intr-o zi a excavat langa alineamentul blocului, nu in bozele blocului ci langa structura de rezistenta si a construit un spatiu de depozitare subteran. Intrebarile mele sunt: al cui e terenul unde si-a ridicat spatiul subteran?
Terenul in discutie nu e cumva coproprietatea blocului? Si daca e coproprietatea blocului, nu cumva era necesar acordul vecinilor?
Ce poate face asociatia de proprietary? Vecinul in cauza nu e dispus la nici un dialog, motiveaza ca a construit sub spatial commercial, ceea ce e total neadevarat.