avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate litan

Activitate litan

direct la biroul de credite. descarci formularul, il completezi cu datele din ci, il semnezi si.l transmiti fie prin posta fie, incarcat electronic. vei primi in cateva zile raspunsul.
Vânzare dacia Spring.
Ma poate ajuta cineva cu o informație corect privind vânzarea unei mașini noi Spring? Care este procedura corectaprin care o pot înstrăinat. Clauza pusa de stat este aceea ca proprietarul sa nu se schimbe timp de 1 an de la achiziționarea acesteia.
Probleme de vecinatate
Buna ziua. De ceva timp ma confrunt cu urmatoarele probleme:
1 vecin de rea credinta care incalca proprietatea si nimeni nu ia nicio masura
2. vecin care cu sfidare crunta construieste cu autorizatie un gard cu fundatie din beton fara sa lase brese de scurgere a apelor provenite de la ploi, zapezi, intre noi,
3. acelasi vecin care profitand de buna vecinatate , intra cu nonsalanta pe terenul meu si constrieste un gard din beton pentru care nu am cunostinta sa fi avut autorizatie de constructie
4 . O Primarie plina de neamurile acestui vecin
Sunt la capatul puterilor, nu mai gasesc solutii. Spuneti-mi va rog, pot deschide proces in orasul meu de domiciliu, si nu in orasul unde se afla cealalta proprietate cu probleme de vecinatate? Gasesc printre dvs. un avocat dispus sa ma ajute in acest sens, cap - coada? Probabil o sa ma intrebati de ce nu vreau sa deschid proces in orasul de care apartine cealalta proprietate a mea? simplu, ma tem ca acest vecin, fiind foarte influent sa nu ma faca sa "mor"cu dreptatea'n mana. De aceea inca mai sper ca in tara asta , mai pot gasi si Avocati dedicati clientului.
autorizatie de construire gard
Vecinul meu are teerenul cadastrat si intabulat in anul 2001. In anul 2020, si-a facut autorizatie de constructie pentru un gard, cu fundatie de beton. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- Autorizatia vecinului de construire a unui gard cu fundatie de beton , este valabila, tinand cont ca trebuia sa aiba cadastrul actualizat? Nu trebuia sa.si reactualizeze planul cadastral, tinand cont ca la data cadastrarii proprietatii lui, a construit fara a tine cont de masuratorile cadastrale?
- trebuia sa tina cont de vecinul pe care toate apele il inunda( cele provenite ploi, zapezi, etc...)
- Ce demersuri trebuie sa intreprind ca problema vecinatatilor noastre sa se rezolve cat mai repede.
multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Gard cu fundatie din beton
Ma scuzati dar am gresit cand am spus ape fluviale, ci ape provenite de la ploi , zapezi
Gard cu fundatie din beton
Buna ziua. Am o intrebare referitoare la un gard construit de vecinul meu cu o fundatie de beton , fara sa lase gaurile de scurgere a apei fluviale. Acum gradina si jumatate din proprietatea mamei mele sunt inundate cu apa, ajungand pana la 40 de centimetri. Am solicitat comisie de constatare de la primarie, aceasta a venit a constatat cele reclamate de mama mea, i.a cerut documentele de constructie ale gardului, iar vecinul meu, acum solicita jumatate din cheltuielile de construire ale acesteia , daca noi dorim gauri in fundatia gardului construit de el.Mentionez ca mama mea se invecineaza cu acest vecin de 47 de ani, timp in care , vecinul nu a contribuit si nici nu a construit vr.un centimetru de gard intre vecinatati, singurul gard pe care el l.a construit, este acesta cu fundatie de beton care nu mai permite apelor fluviale sa se scurga si care au crerat pe proprietatea mamei mele, un adevarat helesteu pe o suprafata de 1000 mp.Ce este de facut, cui sa ma mai pot adresa, deoarece am sunat la pompieri si au zis ca daca apa nu a intrat in casa, este posibil ca sa ni se ceara plata pentru deplasarea echipei de pompieri pentru extragerea apei de pe terenul si gradina mamei mele.
Discuție Cadastru
Buna ziua. In urma cu 3 luni am contactat un cadastrist pentru a .mi face masuratorile la un teren. De 3 luni astept sa .mi depuna documentatia cadastrala la OCPI si nu o face pe motiv ca exista o suprapunere cu terenurile invecinate. M.am.adresat in scris la OCPI,dupa 1 luna de discutii telefonice la OCPI si cadastristul meu, dar si cu solicitare de rectificarea cadastrului, vecinului meu care ,detine plan cadastral ,dar este realizat gresit. Cui si unde trebuie sa ma mai adresez daca atat OCPI-ul tace si nu.mi da nici un raspuns la problema mea, daca nimeni din cei in masura sa.mi incheie situatia legala, nu o face. Cum ii pot obliga pe cei de la oficiul de cadastru sa.mi raspunda la solicitarea mea si sa am cadastru?
Bunicii vor sa doneze un imobil catre nepotii lor, care sunt minori

gi-jane2 a scris:

mai bine ati da dvs detalii despre situatie., cine vrea sa doneze si cui ?

nulitatea absoluta fiind data de ce anume?
Buna ziua.
1.Donatia poate fi atacata in instanta, dupa decesul donatorului?
2. Poate fi donat un imobil catre copii minori? si in ce conditii.