avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate Anomissimona

Activitate Anomissimona

Răspuns la discuția Informatii partaj
In cazul in care socrul nu vrea sa mearga pe varianta unui partaj in instanta (deoarece presupune prea multi bani) si ii propune soacrei doua variante:
1. sa ii dea el partea pe jumatatea lui de apartament.
2. sa bage pe cineva in gazda in jumatatea lui de apartament.
In cazul in care cele doua variante nu sunt acceptate de soacra, el are dreptul sa bage pe cineva in gazda in jumatatea lui? Intreb, deoarece soacra a fost parasita (adica el a plecat de acasa si a dat divort) si acum vrea cu orice pret jumatatea lui de apartament, dar pe cat posibil se fereste sa intre in instanta.
Buna ziua,
Soacra mea e divortata de 4 ani de zile (divortul a fost initiat de socrul meu). Anul acesta socrul vrea partea lui din apartament (ei au un apartament trecut pe numele amandurora si o masina trecuta doar pe numele lui). Ei au doi copii. Intrebarile mele sunt:
1. Cat ii revine socrului din apartament? (ii revine jumatate?)
2. Soacra poate sa nu fie de acord cu partajul?
3. Cum se stabileste cota parte a fiecaruia daca soacra mai are un credit de platit pana in august 2016 pentru ca a pus usi, parchet, geamuri termopane si a zugravit? (credit pe care l-a platit singura)
Buna ziua.
- in perioada 09.09.2015-12.01.2016 am beneficiat de indemnizatia de maternitate.
1.Care este venitul net realizat pe luna octombrie 2015 daca venitul brut este de 1200 lei?
2. dar pe luniile septembrie si august stiind ca in:
2.1 septembrie 2015 am avut 6 zile lucrate si 16 zile concediu de maternitate
2.2 august 2015 doar 11 zile lucrate?
Mentionez ca in perioada 21.12.2013 - 16.08.2015 am beneficiat de indemnizatie de crestere copil in cuantum de:
- 364 lei din 01 - 16.08.2015
- 705 lei din 01.01.2014 - 31.07.2015
Buna ziua.
- in perioada 09.09.2015-12.01.2016 am beneficiat de indemnizatia de maternitate.
1.Care este venitul net realizat pe luna octombrie 2015 daca venitul brut este de 1200 lei?
2. dar pe luniile septembrie si august stiind ca in:
2.1 septembrie 2015 am avut 6 zile lucrate si 16 zile concediu de maternitate
2.2 august 2015 doar 11 zile lucrate?
Mentionez ca in perioada 21.12.2013 - 16.08.2015 am beneficiat de indemnizatie de crestere copil in cuantum de:
- 364 lei din 01 - 16.08.2015
- 705 lei din 01.01.2014 - 31.07.2015
Buna seara,
am fost in CCC pentru 2 ani si pe 4 decembrie anul acesta trebuie sa incep lucrul. nu voi putea deoare ce nu am cu cine lasa copilul si la cresa nu il duc pentru ca am avut o tentativa dar s-a imbolnavit si a luat o alergie serioasa. Vreau sa va intreb:
1. Daca as ramane fara servici as putea sa imi platesc sanatatea (CASS) din mana?
2. Daca imi plastesc CASS cum ramane cu vechimea in munca?Se considera cei 2 ani de crestere copil ca vechime in munca? Cum ramane cu timpul pana imi voi putea cauta alt servici?este considerat si acesta vechime in munca daca platesc CASS?
Discuție Rog o solutie
Buna ziua,
Sunt in CCC de pana la 2 ani si pe 4 decembrie, anul acesta, ar trebui sa revin la lucru, doar ca nu am cu cine sa imi las copilul. Am incercat sa il duc la cresa si a luat o infectie groaznica si nu vreau sa ma mai risc. CIM este pe perioada nedeterminata, si nu as vrea sa imi pierd locul de munca, tinand cont ca am o vechime de 11 ani.
va rog sa imi spuneti ce pot face.

Multumesc
va multumesc frumos pentru raspunsul clar si prompt
multumesc pentru raspuns, dar mai am doua intrebari:
1. Sediul central al firmei?
2. Sa presupunem ca peste ceva timp voi intra in concediu de maternitate. Ma poate afecta cu ceva faptul ca aceste contributii (in special CASS) sunt platite la sediul central?
Buna ziua,

tocmai m-am angajat la o firma cu sediul central si punct de lucru in Timisoara. Eu sunt din Sibiu si voi lucra de acasa pentru firma mentionata. Intrebarea mea este: unde se platesc contributiile mele ca si angajat - la Timisoara sau Sibiu? Conteaza daca acestea sunt platite la Timisoara si eu sunt din Sibiu?

Multumesc
Am inteles. vreau sa va intreb insa eu cand ar trebui sa incep lucrul daca copilul implineste varsat de doi ani in 16.09.2015?