Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia la a doua nastere cu CIM determinat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia la a doua nastere cu CIM determinat

Buna ziua,
In 2012 am lucrat la o intreprindere cu contract pe perioada determinata si care il tot prelungeau din 3 in 3 luni. Pe 10 ianuarie 2013 am ramas insarcinata si conducerea s-a hotarat sa-mi prelungeasca contractul pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului. Acum beneficiez de acea indemnizatie de crestere a copilului timp de 2 ani. Fetita mea a implinit un an pe data de 16 septembrie 2013, dar acum sunt din nou insarcinata si data posibila a nasterii este 07 iulie 2015.
Mentionez ca CCC este pe 2 ani de zile, adica pana in septembrie 2015. Va rog sa-mi spuneti daca am sanse sa iau indemnizatie pentru noul bebe tinand cont ca CIM a fost pe perioada determinata. Daca nu, cum pot sa procedez pantru a beneficia de indemnizatie?

Va multumesc.
Aveti stagiu asimilat pentru a lua indemnizatie chiar daca v-a expitar contractul, pentru ca veti naste inainte de a expira concediul de crestere copil 1.
1. - Deoarece al doilea copil se va naste inainte de a se termina concediu crestere copil pentru primul copil (CCC1) veti intra direct in CCC2 imediat ce se termina CCC1.
- Indemnizatia pentru CCC2 va fi egala cu indemnizatia pentru CCC1.
- Pentru al doilea copil nu veti mai beneficia de concediu de matermitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. - Pe perioada de suprapunere, de cand se naste al doilea copil si pana se termina CCC1 veti primi, pe langa indemnizatia pentru CCC1, inca 600 lei luna.
- Pentru aceasta mergeti la Primarie cu o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil si solicitati cei 600 lei lunar.

3. - Inainte cu 10-15 zile de a se termina CCC1 faceti o cerere catre angajator prin acre solicitati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC2 (atasati la cerere si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil).
- Cu decizia de prelungire a suspendarii CIM si cu o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil mergeti la Primarie si solicitati indemnizatie pentru CCC2 (nu mai aveti nevoie de alte acte).
tudorvaleriu a scris:

3. - Inainte cu 10-15 zile de a se termina CCC1 faceti o cerere catre angajator prin acre solicitati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC2 (atasati la cerere si o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil).
- Cu decizia de prelungire a suspendarii CIM si cu o copie dupa certificatul de nastere a celui de al doilea copil mergeti la Primarie si solicitati indemnizatie pentru CCC2 (nu mai aveti nevoie de alte acte).

Nu stiu ce sa zic despre asta, s-ar putea ca contractul de munca al doamnei sa fie deja incetat (inteleg ca avea cim determinat si i-au facut o prelungire ca sa poata intra in ccc 1, iar daca i l-au prelungit tot pe determinata, sanse sunt ca cim a incetat in timpul ccc 1).
Daca doamna confirma ca este asa, ce acte trebuie sa duca legate de fosta angajare?
1. Daca are CIM incetat nu este nici o problema.

2. In loc de decizia de prelungire a suspendarii CIM va prezenta decizia de incetare a CIM.
Asa este. Angajatorul mi-a prelungit CIM doar pentru a putea beneficia de indemnizatie dupa care CIM a incetat, primind astfel declaratia de incetare a CIM.