avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate Crin21

Activitate Crin21

asa am judecat si eu ca nu cumparam deseuri ca sa aplicam taxare inversa conform art 160 alin (2) a) si nu am gasit un aliniat care sa se refere la materiale uzate ca si Directiva si ca urmare cred ca trebuie facturate cu TVA.
Am vrut sa ma asigur ca judecata mea e corecta.
Buna seara,

Va rog sa ma sprijiniti cu un raspuns referitor la urmatoarea situatie:

Firma A din UE vinde vagoane pentru casare unei firme B din Romania, pretul fiind stabilit pe kg rezultat din casare. Firma B (neautorizata pentru colectarea deseurilor) efectueaza dezmembrarea vagoanelor si vinde mai departe materialele feroase rezultate unei firme C autorizate pentru colectarea deseurilor.
Firma A are cod de TVA in Romania si doreste sa intocmeasca factura catre B fara TVA, cu taxare inversa, pe baza Art 199 din Directiva Europeana 2006/112/CE care prevede urmatoarele:
(1) Statele membre pot prevedea ca persoană obligată la plata TVA
să fie persoana impozabilă destinatară a următoarelor operațiuni:
(d) livrarea de materiale uzate, materiale uzate ce nu se pot reutiliza în
aceeași stare, rebuturi, deșeuri industriale și neindustriale, deșeuri
reciclabile, deșeuri transformate parțial și anumite bunuri și servicii,
enumerate în anexa VI;

Art. 160 alin (2) a) din codul fiscal prevede ca se aplica taxarea inversa pentru

1. livrarea de deșeuri feroase și neferoase, de rebuturi feroase și neferoase, inclusiv livrarea de produse semifinite rezultate din prelucrarea, fabricarea sau topirea acestora;

fara a se mentiona daca e nevoie ca firma care cumpara deseurile sa fie autorizata

Este corect ca firma B sa faca achizitia cu taxare inversa ?
Multumesc domnului Marian Bratu pentru raspuns.

Tinind cont ca bucata de linie uzinala nu este mereu aceeasi nu se poate aplica pct. 14 (3) din Norme si sa se emita factura dupa regula generala de la art 133 alin (2)?

In cazul facturarii cu TVA este necesara notificarea optiunii de taxare conform art. 141 alin (3), respectiv pct. 39 alin (3) din norme ?



Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in interpretarea din punct de vedere al TVA al urmatoarei speze:

Firma A din Romania produce vagoane catre o firma B din UE.
Pina la ridicarea vagoanelor de catre firma B aceasta trebuie sa plateasca firmei A o chirie pe baza unui contract de inchiriere a unei bucati din liniile uzinale unde aceste vagoane vor fi stocate pina la ridicare. Liniile uzinale sunt inregistrate in contabilitate ca si constructii speciale.
1) Unde se considera locul prestatiei din punct de vedere al TVA?
2) Cum trebuie emisa factura pentru chirie cu TVA sau fara TVA?
Va rog sa ma ajutati si cu articolul din Codul fiscal.