avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 240 soluții astăzi
Forum Activitate timpuriu

Activitate timpuriu

buna seara , revin si arat ca azi s-a dat solutia ,prin care se admite contestatia deciziei de desfacerea contractului de munca , acesta solutie a fost data de instanta de fond . Solutia face la referire si dispune reintegrarea in functie si postul detinut anterior si plata salarilor restante . cum procedez in continuare ?
Ma prezint pur si simplu la servici ? obtin initial certificatul de grefa si apoi merg la servici ?, notific in scris si trimet prin posta angajatorul? cum este procedura?
buna seara , am facut contestatie impotriva unei decizii de desfacere a contractului de munca pentru abateri disciplinare
Angajatorul invoca doua abateri disciplinare
Daca una din cele doua abateri nu se probeaza din lipsa de probe ,instanta admite sau respinge actiunea ?
buna seara, cred ca suspendarea este abuziva , din urmatoarele motive ,
-Actul justificativ prin care s-a aplicat suspendarea este o notificare si nu o decizie .
-Suspendarea nu mi-s-a comunicat si mi s-a incalcat dreptul la contestatie
-Suspendare apare in adeverinta cu modificari conform revistal pe data de 23 .10.2020 iar in ziua ulterioara lucratoare sunt pontat cu concediu medical (26.10.2020)
Mentionez ca absentele nemotivate , asa cum am aratat in postarea inititiala sunt in perioada 6-10./10.2020si 19.10.2020 (mentionez ca aceste absente nemotivate sunt o neintelegere a OUG 147/2020 si ptr care in momentul de fata este un litigiu la Tribunalul Bucuresti)
In instanta angajatorul nu a depus nici pontajul nici alt document in care sa se arate perioada suspentari.....
cred ca nu am fost prea clar , am intrebat daca prima zi de suspendare este obligatoriu sa coincida cu prima zi de absenta ? in cazul meu am aratat ca am lipsit in perioada 6-9./10.2020 ,suspendarea s-a decis pe data de 23.10.2020,Dupa perioada in care am fost pontatat nemotivat ,adica de pe data de 10.10.2020 am fost pontatat in concediu potrivit OUG 147/2020 ,Mentionez ca pe adeverinta nu este mentionata nici o decizie de incetare a suspendari
Problema este ca eu cred ca suspendarea a fost fara efect si abuziva ,Daca ma puteti limpezi in acest aspect
Buna seara , sunt intr-un litigiu de munca ,in speta am solicitat concediu conform OUG 147/2020 ,copilul meu invatand in sistem hibrid , o saptamana online /o saptamana fata in fata Angajatorul a cosiderat ca pentru perioada cand copilul a fost la scoala sa ma poteze nemotivat si a desfacut CIM pentru absente nemotivate . Angajatorul a solicitat si a primit o adresa de la scoala la care invata copilul meu in care se arata programul scolar al copilului , adresa a primit-o pe data de 20 octombrie ,asa zise absente sunt in perioada de 6-11.10.2020 , repet adresa de la scoala ,angajatorul a primit-o pe 20 .10.2020 , In adeverinta eliberata cand s-a desfacut contractul de munca se arata ca pe data de 23.10.2020 s-a suspendat contractul de munca pentru absente nemotivate si ca document justicativ se face referire la o notificare absente nemotivate ,pe data de 26.10 am beneficiat de concediu medical pe care angajatorul l-a pontat , mentionez ca data de 23 a cazut vinerea iar 26 luni ....intrebare
1 ) suspendarea unui contract de munca pantru se face cu prima zi in care se lipseste nemotivat , in cazul meu chiar daca contractul se suspenda pe 23 .10.2020 prima zi de suspendare este 6.10.2020 ?
2) suspendarea unui CIM pentru absente nemotivate se face in urma unei notificari sau este obligatoriu o decizie scrisa , care poate fi contestata ?
3) chiar daca a trecut o zi sau cateva ore de cand s-a aplicat suspendarea incetarea acesteia nu se face tot printr-un act justicativ ce-l putin ca acela prin care s-a hotarat suspenfarea
multumesc ptr raspuns dar tot nu am inteles , angajatorul a facut un abuz cand m-a pus nemotivat?
buna ziua , ptr mine neavand studii juridice , art 2 din OUG 407 /2020 ,nu este clar , in speta am facut cerere ptr supraveghere scolar , si fara sa fiu anuntat pana in momentul actual , angajatorul m-a pontat cu absente nemotivate ptr perioda cand copilul a mers la scoala
mentionez ca scolarul a invatat in sistemul hibrid , o saptamana la scoala /o saptamana acasa .de fapt cum se interpreteaza acest articol de lege ? am sanse sa raman fara servici?
Răspuns la discuția persoana juridica
nu am intrebat cine plateste , am intrebat cum se face procesul verbal , cum se completeaza ?pe persoana juridica sau persoana fizica ,avand in vedere ca , talonul este pe persoana juridica , asigurarea pe persoana juridica si soferul in timpul serviciului
un salariat conduce o autoutilitara inmatriculata la societatea unde lucreaza . Incalca o regula de circulatie in timpul serviciului .
Procesul verbal de constatare ,incheiat de politist se face pentru persoana juridica sau persoana fizica?
Discuție copil adoptabil
cat poate dura un proces ( cate termene ) ? in urmatoarea speta , procesul este initiat de protectia copilului ptr incuvintarea deschideri proceduri de adoptie , minorul se afla in plasament si ptr care managerul de caz a schimbat finalitatea planului individual de protectie din "reintegrare in familie " in "adoptie "