avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate timpuriu

Activitate timpuriu

Bună seara ,în legea 196/2018 nu se menționează că cenzorul trebuie sa semneze listele de plata a întrețineri ,dar are ca atribuții verificarea acesteia .
Propietari cum au certitudinea că cenzorul a verificat corectitudinea listelor de plata ,daca pe aceste liste nu se mai găsește semnătură cenzorului ?
Bună ziua ,o întrebare ...daca s-a constat că aproximativ tot ce, legea 196/2018 obliga în vederea constituirii asociațiilor de proprietari ,are vicii ,dar ptr apel este tardiv ...se mai poate face ceva ptr reparația acestei situații ?
Bună seara ,propietari unui bloc (25%)prin extensii (au construit alipit de bloc încă o camera ) construcții fără autorizație ,ulterior s-a înființat și asociație de proprietari ,fara sa se declare noile suprafețe utile ,acum este situația că ,atât c.p.i cât și căldură se repartizează pe suprafețele utile din contactele de v/c .nu se ia în considerare noile suprafețe ,primăria arată că este în atribuția asociației de proprietari sa rezolve aceasta speță ,Având in vedere că suprafețele utile s-au mărit cu peste 30%,cred că nu sunt împărțite corect cheltuielile
Întrebarea mea este ,care sunt soluțiile sa se rezolve acesta speță ? Atât în civil cât și în penal ,menționez că primăria nu contrazice dar nici nu se implica .
Bună ziua ,doresc un model de cerere reconvențională ,în sensul că pârâtul înțelege să-și valorifice anumite drepturi ,în cazul când se admite acțiunea reclamantului
Am făcut referire la cerere (sau orice înscris ) pentru că firma de administrare știe decât "una și bună " afirma că se sting datoriile in ordinea vechimii lor și președintele ridica din umeri ,
Bună seara ,va rog un răspuns la situația relatată
Un propietar este acționat în instanță ptr restanță la întreținere ptr o anumită perioadă .
Pentru perioada ulterioară în scopul sa nu se mai acumuleze alte datorii ,ținând cont că procese durează ceva timp .Poate face o cerere să plătească întreținere doar ulterior perioadei ptr care a fost actîonat în instanță ?
Proprietarul restanțier poate invoca Art 1508 alin 1 " creditorul nu poate imputa plata asupra unei datorii neexigibile ori litigioase ?
Bună seara ,în cazul unei datorii mai vechi de 3 ani la plata cheltuielilor de întreținere ,intervine prescrierea ...
Întrebarea mea este ,prescrierea intervine ptr întreaga sumă sau doar ptr penalizările datorate
Va rog sa îmi spuneți cum este legal sa se procedeze
La ședința de constituire a asociației de proprietari ,înființarea asociației de proprietari trebuie decisă de majoritatea propietarilor
Întrebarea mea este din ce se constituie această majoritate ?ținând cont că sunt apartamente care au copropietari ,(majoritatea dintre proprietăți sunt copropietari ambi soți sau in urma unei succesiuni sunt propietari trei indivizi )
Am citit în legea 196 /2018 că reprezentarea la adunarea generală trebuie un reprezentat ptr fiecare unitate
Asociația de de proprietari sa constituit în luna februarie anul acesta ,dar blocul este construi de 50 de ani la nivelul blocului a funcționat o asociație de locatari dar și acesta și-a pierdut capacitatea de folosință din anul 2016:(printr-o sentință judecătorească ) lipit de bloc cu acces din apartamente 12 proprietari din 40 ,au mărit suprafețele utile cu aproximativ 25% din suprafețele inițiale ale apartamentelor ,
Speranța celorlanti proprietari s fost că odată cu constituirea asociației de proprietari ,lucrurile vor lua o oarecare normalitate ,adică calculele pe cota parte sa fie corecta in raport cu realitate
Au afișat la avizierul blocului doar prima pagina de la comunicarea instanței ,dar au apărut listele de întreținere s-a văzut că nu sunt modificări la plata pe cota parte indiviza
Bună ziua ,în cazul unei asociație de proprietari care a obținut ,personalitate juridică și ulterior s-au descoperit că aceasta nu a respectat cerințele ,în speță declararea modificarea suprafețelor utile a unor apartamente ,se poate solicita printr-o acțiune în instanță nulitatea înființări asociației de proprietari ?