avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaCa

Activitate AlinaCa

Am obtinut autorizatia in anul 2005 si nu am incheiat act notarial pentru instrainarea partii comune. Nu am nici o solutie pentru intabularea spatiului construit?
Buna seara,

Am construit in urma cu zece ani un spatiu de locuit in podul blocului, deasupra apartamentului in care locuiam. Am primit de la Primarie autorizatia de construire si receptia la terminarea lucrarilor in baza unui tabel semnat de toti vecinii din scara. Nu am incheiat act notarial pentru instrainarea plafonului proprietate comuna. Acum doresc inscrierea in CF a mansardei si am cerut acordul proprietarilor actuali, tot sub forma unui tabel cu semnaturi. Unul dintre vecini refuza sa renunte la cota parte care-i revine. Spune ca doreste pod. Exista o suprafata neconstruita care este folosita ca spatiu de depozitare, insa eu deduc din putinele cuvinte spuse de acest vecin ca doreste sa fac eu in numele lui intabularea suprafetei care-i revine din plafon. Este posibil asa?
Nu stiu daca, in aceste conditii, merita sa incep o actiune in instanta. Mi-e teama ca sunt mari sanse sa pierd bani si sa nu rezolv nimic.
Multumesc.
Răspuns la discuția TEST PATERNITATE
Incet, incet, am inceput sa ma adun. Miercuri am depus cererea de divort si nu am cazut in deznadejde asa cum imi era teama ca se va intampla. Doare si sigur va mai durea mult timp de acum inainte. Dar da, eu am copiii, el nu are decat iluzii. Mai departe...nu stim ce ne-a randuit Dumnezeu. Trebuie sa cred ca voi fi bine.
Multumesc pentru toate gandurile dumneavoastra bune.
Răspuns la discuția TEST PATERNITATE
ifronea a scris:

parerea mea este ca:
-avand in vedere ca trebuie sa va asumati o responsabilitate financiara pt cresterea fetelor si nu este deloc simplu, va sfatuiesc sa lasati si sentimentele si resentimentele si sa va canalizati toata energia pt a-l pune pe tatal (denaturat) la maximul de plata; consultati un avocat bun si faceti ce zice acesta chiar daca ar trebui sa-i faceti si autopsia fostului sot :-);
-nu lasati sa treaca timpul si nu neglijati niciun amanunt in a recupera orice banut de la ex-ul, pentru ca dupa ce va va trece supararea si durerea vor incepe nevoile si grijile materiale;
succes


Am stabilit detaliile financiare, respectiv locuinta si contributia lui baneasca. Doar ca, din cate mi-a spus notarul, daca nu o sa plateasca, mare lucru nu pot sa-i fac. Oficial el acum nu are nici un venit, lucreaza la firma individei, dar fara contract.
Răspuns la discuția TEST PATERNITATE
AVLIL a scris:

Doamna, va felicit.
Imi imaginez ca tot greu va e si va mai fi de cate ori veti auzi orice lucru neplacut despre copiii dv., insa numai faptul ca ati fost deschisa macar sa scultati si alte pareri arata multe lucruri bune despre dv. ca parinte!
Zile senine, copii fericiti!


Multumesc.
Acum am intrat in faza trei de durere, respectiv durerea aceea constanta si suparatoare.
Răspuns la discuția TEST PATERNITATE
M-am linistit. Chiar mi-a folosit discutia asta. Nu voi deschide nici un proces si nu voi face nici un test. Am inteles de la inceput ca doreste prin aceste mizerii sa-si anuleze constiinta, sa alunge sentimentul de vinovatie. Reactia mea, dorinta de a ma lupta cu el pe tema asta, au fost ivite doar din furie. Dar furia nu este ceva constructiv. Prioritatile mele sunt altele acum.
Multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția TEST PATERNITATE
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti dreptate. Este cazul sa ma calmez. Pana la urma mult mai important este sa pastram o relatie macar civilizata.

Multumesc tuturor pentru sprijin...si numai zile bune va doresc.
Răspuns la discuția TEST PATERNITATE
Este extrem de dureros si da, recunosc, sunt furioasa in cea mai mare parte a timpului. Cand nu sunt furioasa mi-e mila de el. Sa-ti negi copilul inseamna sa negi o parte din tine, partea buna din tine. Sa te reduci, inconstient cred, la slabiciuni, la simturi, la patimi. Cat despre relatia lor...nu poate rezista pe aceste premize.

Cu timpul ma voi elibera de toate astea. Avem 23 de ani de relatie in spate si este nevoie de mult timp pentru a incepe macar vindecarea.

Rational, da, stiu, trebuie sa ma gandesc doar la fetitele mele. Doar ca acum ma framanta si aceste ganduri. Nu doresc daune, doresc testul de paternitate. Insa daca cer eu efectuarea acestuia, inseamna ca eu am intrebari in privinta paternitatii. De asta ma intreb daca se poate gandi invers: denigrare, daune, test. Insa nu stiu daca juridic este posibil asa.
Răspuns la discuția TEST PATERNITATE
Multumesc pentru sprijin. Aveti dreptate, trebuie sa ies cat mai repede din situatia asta. De aceea am si acceptat divortul notarial. Insa nu mi se pare corect sa-ti acoperi propria mizerie murdarindu-i pe altii. Un astfel de comportament trebuie sanctionat. Trebuie doar sa gasesc varianta cea mai utila mie.
Imi pare rau ca ati fost in situatia fiicei mele si m-a linistit ce ati spus despre adolescenta...m-a facut chiar sa zambesc...multumesc si pentru asta.


Buna ziua,

Urmeaza sa divortez la insistentele sotului meu care are o alta relatie. Doreste divort notarial. Dupa trei saptamani de negocieri dure am ajuns la o intelegere privind conditiile de divort. Avem doua fetite, cea mica avand 10 luni si despre care amanta afirma public ca nu este copilul lui. In cercurile indepartate familiei noastre se pare ca a facut si el aceeasi afirmatie. Este o chestiune care ma deranjeaza si nu pot lasa sa planeze astfel de suspiciuni asupra mea, suspiciuni ce pot sa afecteze fetita cand va creste. De aceea, ma intereseaza in ce mod il pot obliga sa faca test de paternitate, pe care sa-l plateasca, iar apoi sa cer daune simbolice amandurora pentru afirmatii denigratoare.

Multumesc.