avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate Lu-Ann

Activitate Lu-Ann

Dialogul este inchis..bunica are 87 de ani, gandire proprie, nepoata de la sora ei in viata si apropiata( cea care a risdicat banii si care ii si tine) Daca bunica nu se prezinta la notar cum se procedeaza? eu am inteles din ca am citit ca trebuie sa fie prezenta..poate gresesc
Domnul Luchian Seb, nici eu nu mi-am pus problema cum sa recuperez banii de la oamenii care m-au crescut, dar se pare ca , desi cea care, de la decesul mamei a avut grija de ei am fost eu, bunica sa se sfatuiasca cu aceasta ruda ale carei interese nu le cunosc si din cuvantul careia nu iese.
Exact, bunica detine in nume propriu 3 ha, o casa de vacanta,jumataate de apartament, la care nu am nici pretentii si nici drepturi, plus ceea ce are in comun cu bunicul.
Ma ajuta cumva, acea declaratie notariala pentru a recuprera,pana la dezbaterea succesiunii, pe orice cale, ceea ce mi se cuvine?Totusi, dupa cum spuneti dvs, eu detin 3/4 din terenul si jumatatea de apartament a bunicului, ca mostenire dupa mama...Banii, 3/4 din arenda, ruda bunicii refuza sa ii dea..ce fac?
Succesiunea nu s-a deschis deoarece bunica nu doreste sa faca acest lucru,a spus ca nu semneaza la notar nimic...
Imi ajuta, pana la dezbaterea succesiunii acea declaratie de acceptare notariala? pot face ceva cu ea, sa dovedesc ca imi reniv o parte din bunuri si sa imi fie date?
Multumesc, nu exista testament dupa bunicul..Bunica este cea care decide tot ce face.Nu mi-am pus problema sa o dau afara din apartament sau altceva, ea avand deja in posesie jumatate.Problema este cum recuperez banii(cota) de pe arenda si din banca, daca bunica mea a decis ca banii pe arenda de pe terenul bunicului meu( doar al lui) sa nu imi fie dati, iar din banca, desi contul era doar al bunicului, a scos cu cardul tot?o suma mai mult decat apreciabila...
este vorba de faptul ca s-au ridicat banii de pe terenul bunicului, din banca,bunica dand indicatii ca ea este singura mostenitoare, nu-mi recunoaste dreptul de a mosteni. in plus, dupa parerea dumneaei, fiind singura mostenitoare, crede ca poate da orice din ceea ce are neamurilor sale din alt judet...
Nu exista alti mostenitori in afara de bunica mea- traieste si mama mea care este decedata, eu fiind singura nepoata, bunicii mei nemaiavand copii. Cat imi revine mie din mostenire?
Buna ziua

Mama mea a decedat in 2003,divortata, singurul copil fiind eu. Dupa deces, am dezbatut succesiunea-un apartament, ca singur mostenitor, in prezent avand actul de mostenitor.
In 2014, aprilie, decedeaza tatal mamei mele, bunicul meu. Bunicul meu este copropietar cu bunica pe un apartament( pe actul de cumparare al acestuia apar amandoi) si detine pamant de la strabunica mea, mama lui, decedata de 24 de ani, cu titlu de proprietate.
Bunica mea nu doreste sa dezbatem succesiunea spunand ca eu nu am niciun drept pe partea bunicului- apartament si teren, drept pentru care a delegat o ruda sa ridice banii de arenda de pe terenul bunicului fara a dori sa socoteasca partea care mi s-ar cuveni.De asemenea, a golit conturile bancare ale bunicului si i-a depozitat in contul sau personal
Eu , totusi, o mostenesc pe mama mea, singurul lor copil? Imi ajuta la ceva acea declaratie de acceptare a mostenirii sau ma duc degeaba la notar?
Multumesc
Multumesc.In final am 2 stampile :una de PFA cu F-ul si CUI-ul,pt documente fiscale si contracte si una cu nume , limbile de traducere si CUI pt parafare traduceri,dreptunghiulara si albastra-motiv ca nu trebuie neagra pt a se evita xeroxurile.....Nebunie maxima. Editura dorea stampila care sa mentioneze numele si limbile, pentru certificare traducere...Firma de consultanta imi facuse doar stampila simpla de PFA,rotunda,fara mentionare activitate -traducere si interpretare :)) Intr-un final ne-am descalcit.
Da, am certificat traducerea printr-o incheiere precum cea data de dumneavoastra mai sus, am emis factura/chitanta, exista contractul de colaborare...Dumnezeu cu mila, habar n-am ce stampila sa-mi fac...Firma de consultanta care mi-a facut actele pt PFA spune ca s-au mai lovit de asemenea cazuri si se trece nume-prenume,limbile din care se traduce si CUI-ul..Nu mi se pare ok treaba asta...