avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate Marinelag

Activitate Marinelag

In situatia in care se procedeaza la concedierea colectiva a personalului, iar societatea nu a platit salariile din luna ianuarie 2015, in momentul concedierii (sau a incetarii contractului la cererea angajatului) societatea este obligata sa achite salariile la zi?
Buna ziua. Suntem o societate specializata in constructii metalice. In situatia in care clientul nostru vine si face receptia pieselor, dar apoi le lasa la noi in custodie, exista vreun text de lege care sa reglementeze custodia? In HG 51/1996 (reglementeaza receptia marfurilor) nu am gasit nicio referire la custodie.
Buna ziua,

Avem o situatie in care una dintre angajate trebuie sa revina la serviciu in septembtie, dupa 2 ani concediu crestere copil. Angajatorul insa, nu doreste sa o reprimeasca si s-a gandit sa restructureze postul de la punctul de lucru Tm unde lucra ea si sa o trimita la punctul de lucru din Craiova (angajata locuieste in Tm si nu se va putea duce in Craiova. Poate face asta?
Buna ziua,
Cine plateste fisa medicala la angajare? Angajatul sau angajatorul?
Discuție Termen apel
Buna ziua,
Suntem parat intr-un proces in care reclamant este o societate aflata in insolventa. Obiect proces: pretentii. S-a dat o incheiere in care scrie ca se poate face apel, fara a spune termenul. Termenul in care noi putem face apel este cel de la art. 468 alin. 1, adica 30 zile de la comunicare, sau este un alt termen, reglementat de alta lege?
Răspuns la discuția Al 13-lea salariu
Privat.
Răspuns la discuția Al 13-lea salariu
Colega mea a avut trei concedii medicale in anul 2014. Unul dintre concedii este de 2 zile si i s-a spus ca nu i se ia in considerare intreaga luna, conform L 33, dar nu au zis din ce an. Care lege?
Buna ziua,
Imi puteti spune va rog daca concediul medical luat intr-un an scade valoarea celui de-al 13-lea salariu? Si cum se calculeaza. Va multumesc.
Nu se poate face in instanta o cerere de stergere a restului datoriei? Au existat astfel de cereri?
Buna ziua,
Am un credit in franci, credit cu ipoteca pe garsoniera pt care am luat creditul, in 2007. In acest moment valoarea garsonierei a scazut si nu mai acopera contravaloarea creditului. Daca nu mai platesc ratele, in afara de faptul ca banca imi va lua imobilul, ma mai poate urmari in vreun fel pentru suma care ramane neacoperita din vanzarea imobilului? Precizez ca nu mai suntem proprietarii altui imobil, iar in contractul de credit eu sunt coplatitor si sotul este debitorul principal.