Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Al 13-lea salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Al 13-lea salariu

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog daca concediul medical luat intr-un an scade valoarea celui de-al 13-lea salariu? Si cum se calculeaza. Va multumesc.
Depinde de cum este prevazuta acordarea celui de-al 13-lea in reg.intern sau in ccm aplicabil angajatorului.

in general, cel de-al 13-lea salariu se acorda pentru perioada efectiv lucrata.
Colega mea a avut trei concedii medicale in anul 2014. Unul dintre concedii este de 2 zile si i s-a spus ca nu i se ia in considerare intreaga luna, conform L 33, dar nu au zis din ce an. Care lege?
Despre ce sector este vorba, bugetar sau privat?
Privat.
Nicio lege nu poate impune unui angajator din sectorul privat un anumit mod de acordare a celuide-al treisprezecelea salariu.

De aceea, v-am mentionat anterior ca trebuie sa stim care este prevederea exacta din reg.intern sau in ccm aplicabil angajatorului privind modul de acordare a cestuia.