avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate yodus

Activitate yodus

multumesc de raspuns, m-ar fi interesat in mod expres daca exista cadru legislativ privind nationalitatea.
Va salut cu respect.
Am o intrebare, care este cadrul legal care defineste /stabileste nationalitatea unei persoane daca exista asa ceva.
Referitor la cetatenie am mai gasit legislatie insa referitor la nationalitate am gasit doar pareri exprimate de tot felul de personaje ( ziaristi, reporteri din cadrul media), pareri neavizate deoarece nu au venit si cu sursa din care provin informatiile.
Multumesc mult, cu stima!
Răspuns la discuția Abonat companie telefonie mobila
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si indrumari.In final voi merge la sediul lor pentru a clarifica situatia.Stiu ca demersul meu este destul de intarziat insa constatand ca la alte companii exista o politica de stimulare a clientilor mult mai avantajoasa decat cea la care sunt eu am zis sa incerc sa portez numarul dar inainte de a face acest lucru m-am informat in ce stadiu contractual se afla abonamentul meu.Repet nu am avut cunostinta de prelungirea contractului ci pur si simplu am crezut ca fiind un client destul de vechi inca din anul 2002 (asa cum m-a aburit operatorul) , imi vor oferi un nivel de plata al abonamentului mai mic.Da e mai mic de la 9 euro la 8.99 euro :)))) cu ceva minute nationale in plus si SMS-uri insa niciodata nu le consumam pe toate si pentru asemenea avantaj m-am trezit ca-mi spune ca am contractul pana in 2016 cand eu stiam ca de la ultima prelungire cu buna stiinta si pe comanda mea atunci cand am luat si un telefon expira in ianuarie 2015.Pentru acesta pana in 2015 am act aditional insa la cel care spun ei ca-l am pana in 2016 nu mi-a parvenit nimic.
Răspuns la discuția Abonat companie telefonie mobila
e adevarat ca am asteptat mult insa eu stiam ca imi expira contractul cu ei pe undeva prin februarie 2015 pentru ca in 2013 luasem un telefon pe care l-am comandat eu deci era un contract cu care am fost de acord cu prelungire 24 de luni si deci s-ar fi finalizat in februarie 2015, iar ei m-au sunat in aprilie 2014 propunandu-mi un gen de abonament mai ieftin fara insa a ma instiinta ca de fapt mi se va prelungi si contractul cu 24 de luni.Ca orice om care cauta sa mai restranga din cheltuieli m-am gandit hai sa sun sa vad daca intampin vreo problema in eventualitatea in care vreau sa fac o portare catre alt furnizor de servicii telefonice. Am ramas stupefiat can mi s-a comunicat (telefonic) ca al meu contract expira in aprilie 2016.Daca nu m-as fi gandit sa plec de la ei vreodata habar n-aveam de aceasta prelungire.
Răspuns la discuția Abonat companie telefonie mobila
Multumesc mult
Buna ziua!
Sunt abonatul unei companii de telefonie.In urma cu vreo 3 luni am fost sunat de catre un operator si mi s-a propus daca doresc sa trec pe un alt abonament mai ieftin pentru ca a observat ca media mea de consum era mult mai mica.I-am comunicat acelui operator ca imi parte tentanta oferta insa nu am spus ca sunt de acord si ca o sa ma gandesc la propunerea sa.Chiar de a doua zi mi-a fost prelungit contractul cu 2 ani fara a avea acordul meu nici macar verbal nicidecum scris, totodata am fost instiintat prin email ca mi-a fost schimbat tipul de abonament si prelungit pana in 2016.
Intrebarea mea este: E legal sa prelungesti un contract unei persoane fara acordul prealabil macar verbal daca nu scris? Va multumesc si astept un raspuns ce pot eu face sa renunt la aceasta companie.:(