avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate CatalinDonose

Activitate CatalinDonose

Răspuns la discuția Evacuare
Pai vreau sa achit datoriile , dupa cum am spus , ideea este ca s-a produs o... reducere, chiar lipsa de activitate cam de 2-3 luni si acum e mai dificil sa recuperez, am avut spatiul de 5 ani , dar acum l-a apucat nebunia pe proprietar .
Intrebarea mea este daca hotararea , asa cum am arat aici ii da dreptul sa sechestreze bunurile ? sau ii trebuie o decizie specifica a modului in care poate sa-si recupereze datoria repet vreau sa platesc
Discuție Evacuare
Buna ziua ! Am primit decizia instantei care arata cam asa :
" Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte cererea formulată de reclamanţii xxxxxx şi vvvvvvvv în contradictoriu cu pârâta SC FIRMA SRL. Dispune evacuarea pârâtei din imobilul-apartament situat în municipiul XXXXX , str. XXXXXXXXX, judeţul XXXXXXXXXXXX. Oblige pârâta la plata către reclamanţi a sumei de XXXXX euro, echivalentul laXXXXXXX lei, reprezentând chirie neachitată pe lunile aprilie-iulie 2015, precum şi la plata chiriei în continuare, până la data evacuării imobilului. Oblige pârâta la plata către reclamanţi a sumei de XXXXXX lei, reprezentând contravaloare utilităţi aferent perioadei XXXXXXXXXX şi a sumei de XXXXXXXX lei, reprezentând penalităţi de întârziere aferente debitului principal calculate până la data de XXXXXXX, precum şi la plata utilităţilor în continuare până la data eliberării efective a imobilului. Respinge capătul de cerere cu privire la obligarea pârţilor la plata prejudiciilor de orice natură, ca neîntemeiat. Cu drept de apel în 5 zile de la pronunţare. Apelul se va depune la Judecătoria Constanţa. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, XXXXXXXX "

Am facut apel , deoarece intre timp nestiind de actiunea in instanta am mai facut plati ale chiriei care nu au fost luate in calculul sumei datorate , sunt constient ca solutia va fi aceeasi , dar vreau ca suma sa fie corecta, sa nu fiu obligat sa platesc o suma pe care o decide instanta si sa nu fie suma corecta.

Intrebarea mea este : Daca instanta decide evacuarea si plata sumelor respective , proprietarul doar in baza acestei hotarari , care sunt sigur ca va fi la fel cu cea emisa deja , doar ca se vor recalcula sumele , proprietarul imi poate sechestra bunurile , sau sunt evacuat cu toate bunurile urmand sa platesc datoria? Intreb pentru ca am acolo aparatura si utilaje cu care-mi desfasor activitatea si imi sunt necesare pentru a produce si a putea achita datoria, intentia mea este sa achit datoria , dar daca imi ia obiectul activitatii nu mai am cum sa produc. Poate sa-mi sechestreze bunurile ? Vreau sa platesc dar trebuie sa pot folosi bunurile societatii sa produc banii.
Răspuns la discuția lnvocare exceptie
Doresc sa raman in spatiu si doresc sa recuperez restantele de plata, dar as dori o esalonare, spre exemplu sa platasesc luna in curs + un procent din datorie, dar daca m-ar obliga la plata restanta as avea nevoie de timp, de aceea intrebam daca exista metode de a "trage de timp" in instanta , eu asta intrebam si stiu ca sunt avocati care cunosc tertipuri pentru ataragana un proces, asta doream un "hint" sa lungesc termenele sa pot sa strang banii
Buna ziua!
Am si eu o intrebare, sunt chemat in instanta pentru evacuare de catre proprietarul unde stau cu chirie, ideea este ca mi-a trimis o notificare , eu am vorbit cu el si mi-a zis ca daca platesc in continuare sa nu iau in seama notificarea eu de buna credinta am platit si m-am trezit dupa 2 luni cu chemare in instanta pt evacuare.D cand am primit citatia nefiind sigur de evolutia lucrurilor nu am mai plati, fiind perioada de vacanta de vara de cand am primit citatia pana la prima infatisare au trecut 2 luni ideea este ca o sa-mi vina greu sa recuperez, dar daca puteti sa ma ajutati si sa ma sfatuiti sa obtin o pasuire. Actiunea proprietarului a fost scrisa probabil de catre un avocat , care semneaza doar la fina.
Intrebarea mea este : Nu trebuia sa semneze reclamantul ? Sau daca are avocat platit ,nu trebuia sa formuleze in asa fel incat sa sublinieze ca avocatul face reclamatia ? Exista vreo exceptie care sa o pot invoca in aceasta situatie ?
Si mai sunt vreo 2 scapari , la final este scris data .... , dar nu este completata data , deci nu apare nici o data a depunerii reclamatiei , aceeasi intrebare , ma pot lega de asta ? pot sa invoc ceva aici ? Si ultima scapare a avocatului care a scris reclamatia este data la care mi s-a prezentat notificarea , avocatul scriind o data care nu are nici o legatura cu realitatea , o data din 2011, cand nici macar nu ne cunosteam eu cu proprietarul. Pot specula aceasta eroare ? Va rog daca puteti sa ma ajutati , daca as putea sa ies singur din aceasta situatie, stiu ca un avocat bun se plateste , dar si asa sunt intr-o situatie neplacuta ...Va multumesc!
Răspuns la discuția Prescriere datorie
Buna ziua! atunci cand m-am intors am platit valoarea contractului , dar firma de la care am luat telefonul vazand ca se poate a inceput sa-mi calculeze penalitati si tot felul de taxe si etc, poate erau trecute in contract , dar la vremea respectiva nu am citit tot , oricum in prezent termenii contractului ar fi considerati abuzivi , iar executorul la randul lui nu a vrut ca eu sa inchei direct cu firma si el sa nu-si mai ia sume nemeritate , am platit si la el o parte. Va multumesc oricum pentru sfaturi , o sa incerc sa gasesc singur articolele de lege din codul civil care face referire la datoriile nesolicitate dupa o perioada mai mare de timp
Răspuns la discuția Prescriere datorie
Buna ziua! atunci cand m-am intors am platit valoarea contractului , dar firma de la care am luat telefonul vazand ca se poate a inceput sa-mi calculeze penalitati si tot felul de taxe si etc, poate erau trecute in contract , dar la vremea respectiva nu am citit tot , oricum in prezent termenii contractului ar fi considerati abuzivi , iar executorul la randul lui nu a vrut ca eu sa inchei direct cu firma si el sa nu-si mai ia sume nemeritate , am platit si la el o parte. Va multumesc oricum pentru sfaturi , o sa incerc sa gasesc singur articolele de lege din codul civil care face referire la datoriile nesolicitate dupa o perioada mai mare de timp
Răspuns la discuția Prescriere datorie
pai cum adica nu mai sunt in termen ? eu ma gandesc ca pentru a se prescrie , trebuie sa treaca un termen , citisem ceva de genu ca dupa 5 ani daca nu-ti mai cere datoria aceasta se prescrie.
Buna ziua !
Prin 2007 eram mai tanar si fara minte , am luat un telefon in rate , rate care nu le-am achitat intre timp plecand din tara si "uitand" sa achit ratele . In 2008 am primit o somatie de executare de la un birou judecatoresc pentru ratele neplatite , dupa acea somatie nu am mai primit nimic , nu m-a deranjat nimeni , acum am avut nevoie de un extras de carte funciara , iar la Sarcini apare : "se noteaza somatia emisa la data de 18.09.2008 in dosar de executare nr xx / 2008 al BEJ xxxxxx " . Ma intereseaza cum scap de aceasta sarcina ? La cat timp se prescrie o datorie pe care specific ca nu m-au mai cautat sa mi-o ceara din 2008 de cand am avut acea notificare. Vrea sa ma informez inainte de a merge la BEJ . Odata termenul de prescriere scurs , mai poate BEJ sa ceara datoria ? Pot merge in alta parte sa deschid o actiune prin care sa cer sa se dea o decizie prin care se constata ca s-a prescris termenul ? Ma gandesc eu ca daca merg direct la BEJ nepregatit isi aduce aminte de datorie si face alte acte si ma agata iar . Va multumesc
Răspuns la discuția executare
Daca veti constitui srl , nu are cum sa urmareasca SRL-ul , dar ca si actionar veti avea dividente pe care sa le execute , la PFA e mai complicat pentru ca PFA-ul se inregistreaza in nume propriu pe CNP si se pot indrepta spre profitul obtinut
Discuție poprire enel
Buna ziua!
Am si eu o intrebare: Enel poate accesa conturile personale pentru o poprire daca nu am achitat factura la ei ? Nu se urmeaza o procedura pentru recuperarea prejudiciului ? nu trebuie o decizie cu titlu executoriu?