Forum Discuţii juridice Executare silită Evacuare
Discuție deschisă în Executare silită

Evacuare

Buna ziua ! Am primit decizia instantei care arata cam asa :
" Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte cererea formulată de reclamanţii xxxxxx şi vvvvvvvv în contradictoriu cu pârâta SC FIRMA SRL. Dispune evacuarea pârâtei din imobilul-apartament situat în municipiul XXXXX , str. XXXXXXXXX, judeţul XXXXXXXXXXXX. Oblige pârâta la plata către reclamanţi a sumei de XXXXX euro, echivalentul laXXXXXXX lei, reprezentând chirie neachitată pe lunile aprilie-iulie 2015, precum şi la plata chiriei în continuare, până la data evacuării imobilului. Oblige pârâta la plata către reclamanţi a sumei de XXXXXX lei, reprezentând contravaloare utilităţi aferent perioadei XXXXXXXXXX şi a sumei de XXXXXXXX lei, reprezentând penalităţi de întârziere aferente debitului principal calculate până la data de XXXXXXX, precum şi la plata utilităţilor în continuare până la data eliberării efective a imobilului. Respinge capătul de cerere cu privire la obligarea pârţilor la plata prejudiciilor de orice natură, ca neîntemeiat. Cu drept de apel în 5 zile de la pronunţare. Apelul se va depune la Judecătoria Constanţa. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, XXXXXXXX "

Am facut apel , deoarece intre timp nestiind de actiunea in instanta am mai facut plati ale chiriei care nu au fost luate in calculul sumei datorate , sunt constient ca solutia va fi aceeasi , dar vreau ca suma sa fie corecta, sa nu fiu obligat sa platesc o suma pe care o decide instanta si sa nu fie suma corecta.

Intrebarea mea este : Daca instanta decide evacuarea si plata sumelor respective , proprietarul doar in baza acestei hotarari , care sunt sigur ca va fi la fel cu cea emisa deja , doar ca se vor recalcula sumele , proprietarul imi poate sechestra bunurile , sau sunt evacuat cu toate bunurile urmand sa platesc datoria? Intreb pentru ca am acolo aparatura si utilaje cu care-mi desfasor activitatea si imi sunt necesare pentru a produce si a putea achita datoria, intentia mea este sa achit datoria , dar daca imi ia obiectul activitatii nu mai am cum sa produc. Poate sa-mi sechestreze bunurile ? Vreau sa platesc dar trebuie sa pot folosi bunurile societatii sa produc banii.
Sunteti evacuat cu totul, pe cheltuiala dvs. Daca nu achitati cheltuielile, atunci proprietarul o poate face pe cheltuiala lui, urmand sa si le recupereze de la dvs. prin executare silita.
La fel se intampla si pt recuperarea datoriei, tot prin executare silita.
In cadrul procedurii de executare, bunurile pot fi sechestrate in vederea valorificarii acestora si recuperarii datoriei si cheltuielilor.
Pai vreau sa achit datoriile , dupa cum am spus , ideea este ca s-a produs o... reducere, chiar lipsa de activitate cam de 2-3 luni si acum e mai dificil sa recuperez, am avut spatiul de 5 ani , dar acum l-a apucat nebunia pe proprietar .
Intrebarea mea este daca hotararea , asa cum am arat aici ii da dreptul sa sechestreze bunurile ? sau ii trebuie o decizie specifica a modului in care poate sa-si recupereze datoria repet vreau sa platesc
Am o veste proasta pt Dvs. Urmeaza sa fiti evacuat in scurt timp (pana la finalizarea judecarii apelului).
Inca o veste proasta: va vor fi sechestrate bunurile pentru plata sumelor acordate de catre instanta si plata cheltuielilor de executare. Dovada chiriilor platite deja, puteti sa o faceti catre executor iar daca nu gasiti intelegere la acesta, in cadrul contestatiei la executare.
Pentru a nu suporta si cheltuielilde de evacuare (aprox 5200 lei) puteti sa ii predati spatiul locatorului si sa mergeti in continuare pe judecata apelului daca dvs credeti ca aveti sanse de castig

PS bunurile vor fi sechestrate doar daca vor fi gasite ;)