avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate dimitriemartian

Activitate dimitriemartian

Răspuns la discuția Retragerea plangerii prealabile
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Sunt parte vatamata, alaturi de alti 2 oameni, intr-un proces pentru lovire si alte violente. In luna iunie am fost convins de avocatul inculpatului sa-mi retrag plangerea prealabila. Am facut acest lucru in fata unui notar, primind 3 copii ale declaratiei notariale, din care 2 le-am dat avocatului inculpatului si una am pastrat-o eu insa nu am depus la dosarul cauzei inscrisul care face dovadata retragerii plangerii prealabile. Acum, la ultimul termen, avocatul inculpatului a solicitarea amanarea cauzei in vederea efectuarii unui acord de mediere intre inculpat si mine. Intrebarile mele sunt: 1. obligatia instiintarii instantei de retragerea plangerii prealabile imi revine mie sau avocatului inculpatului? (daca imi revine mie cum pot face asta fara a astepta urmatorul termen) 2. de ce avocatul a cerut efectuarea de demersuri pentru un acord de mediere daca stie sigur ca mi-am retras plangerea prealabila de fata cu el in fata unui notar public? e posibil sa vrea taraganarea procesului pentru ca nu a reusit sa-i convinga pe ceilalti 2 oameni care sunt parti vatamate in proces? Tin sa precizez faptul ca de la retragerea in fata notarului a plangerii prealabile nu m-am mai prezentat la niciun termen, iar informatiile pe care vi le-am redat mai sus le am de pe site-ul judecatoriei. va multumesc anticipat.