avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate ciprianstefan92

Activitate ciprianstefan92

Răspuns la discuția Citatie - Martor
Va multumesc mult pentru informatie, Avocatul meu a spus ca pot formula in felul urmator :
PLANGERE PENALA
pentru savarsirea infractiunii de inducere in eroare a organelor
judiciare, prev.de art. 268 alin. 2 Cod penal
de catre orice persoana ar fi afirmat despre mine ca as fi asistat in
calitate de martor la savarsirea vreunui furt, in contextul documentarii
cauzei penale datorita careia s-a procedat la emiterea citatiei, intrucat,
neasistans la astfel de situatii, fapta celui care m-aa indicat drept
martor, nu poate fi decat din categoria ticluirii de probe, prev. de
art.268 c.pen.
Răspuns la discuția Acte auto
Da puteti demonstra pe baza contractului de vanzare - cumparare ca nu mai sunteti proprietar. Contractul a fost facut la un sediu de acte auto? Sau a fost scris de dvs? Este semnat de cumparator si vanzator?
Răspuns la discuția Acte auto
Persoana poate circula cu masina vanduta de dvs., 30 zile legal. Din moment ce nu ati scris pe certificat numele, data instrainarii si semnatura, acesta poate circula cat doreste, iar in cazul in care v-a fi oprit de politie si v-a fi luat la intrebari, acesta poate spune ca este masina unei rude, prieten etc. si nu i se v-a intampla absolut nimic. Totusi puteti merge la Inmatriculari Auto - si sa faceti o sesizare in acest sens.
Răspuns la discuția Citatie - Martor
Pai aiurea ca martor sun in proportie de 99%. Pot depune o plangere impotriva celui care m-a chemat ca martor?
Buna. Astazi 26.03.2015, Am primti o citatie pe numele meu, la usa unui vecin cu un etaj mai jos fata de cel la care locuiesc, in care sunt chemat in calitate de martor in cauza privind Dosarul penal cu nr. ( care nu este specificat), avand ca obiect comiterea infractiunii de furt. Mentionez ca nu stiu cu exactitate la ce as putea fi martor avand in vedere ca vin mai rar acasa eu fiind student in Iasi, Am aflat de la tatal meu ca in data de 23.03.2015 i-a fost sparta masina unei persoane de la un bloc vecin. Mentionez ca la acea data nu am fost in localitate. (cum sa fiu martor daca nu am fost prezent sau daca nu am vazut nimic?). Sigur de acolo se trage pentru ca am fost sunat cu nr privat de o persoana care nu s-a recomandat nici la insitentele mele, dar mi-a spus ca imi este vecin, si m-a intrebat cand vin acasa ca ar vrea sa discutam ceva important, insa pe un ton de parca as fi omorat pe cineva. Intrebarea mea este: Pot depune o plangere pe numele persoanei care m-a mentionat ca martor ( presupun ca a spus minciuni cand a facut aceasta afirmatie). Eu nu pot sa vin cand vor ei acasa si sa fiu martor pentru ceea ce nici macar nu stiu ca s-a intamplat decat din spusele tatalui meu. ( cine aduce aceste citatii nu ar trebui sa le puna fix la adresa mentionata pe aceasta? Ce se poate face in aceasta privinta?) Va multumesc mult si va rog sa ma scuzati daca nu am postat unde trebuie !
Răspuns la discuția Inselaciune comanda OLX
Era de asteptat .. nici o miscare din partea Politiei. Astept de 2 saptamani ! Nu am primit nici un raspus. Si au gasit persoana le-am dat toate datele.
1 . Persoanele care au implinit varsta de 18 ani sunt considerate majori. ( sub 18 ani minori)
2. Poate locui impreuna cu partenerul de viata , sau singura la alt domiciliu decat cel al parintilor. ( Cred ca unui din parinti o sa sesizeze protectia copiilor pentru unele investigatii eventual politia in cazul in care s-au intretinut relatii sexuale).
3. O persoana se poate casatori de la 16 ani, doar cu acordul unuia dintre parinti. Daca nu doar dupa 18 ani .
4.Transferul se face numai cu acordul parintilor in cazul de fata .
5. Minorii pot calatori in afara Romaniei numai insotiti, cu acordul parintilor , ori a reprezentantilor legali, conform art. 2 alin. 2 legea nr. 248/2005

Sper sa fie de folos !
Răspuns la discuția Inselaciune comanda OLX
Abia astept sa vad ce se mai intampla si daca cei de la politie isi fac treaba .
Răspuns la discuția Inselaciune comanda OLX
Stiu ca eu sunt parte vatamata.. dar poate da vina pe alcineva ..spunand ca a trimis obiectul functional? Eu cred ca ar trebui sa si demonstreze in cazul asta . Multumesc
Răspuns la discuția Inselaciune comanda OLX
Ce poate face el impotriva mea? in cazul de fata