avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters335402

Activitate ContSters335402

Buna ziua.

Am un teren infundat 21x51 cu un drum de acces de 4 metri latime si 60 metriu lungime.

O sa mi se ceara oara PUD daca depun pentru certificat de urbanism?

Multumesc.
Dar in cazul in care un teren infundat are un drum de acces de 4 metri latime si 60 metri lungime fara alveole?
Am un teren situat in capatul unui drum de acces de 60 metri lungime si 4 metri latime.

Cum s-ar putea obtine autorizatie de constructie fara crearea de alveole de depasire?

Am inteles ca legea prevede ca se poate lua aviz de la pompierii locali.
Cum se face acest lucru?

Multumesc,
Am un teren situat in capatul unui drum de acces de 60 metri lungime si 4 metri latime.

Cum s-ar putea obtine autorizatie de constructie fara crearea de alveole de depasire?

Care sunt cerintele pentru acestea?
* De cate alveole as avea nevoie?
* Care are trebui sa fie distanta intre ele?
* Care ar trebui sa fie dimensiunea lor minima - lungime si latime?

Va multumesc,
Pai proprietarul a 50% a avut tot terenul care prin parcelare a ajuns la diverse persoane si acum nu mai are acces nimic de al lui la drumul de acces
Multumesc.

Coproprietarul nu mai are acces la nimic de pe acel drum. Am ajuns coproprietar prin cumparea a 50% din drumul de acces odata cu terenul.
Multumesc Ioana.

Poti sa imi dai te rog un citat din lege care spune chestia asta?
Am un drum de acces in zona Prelungirea Ghencea.

Drumul este de 4 m deschidere pe 30 m lungime detinut in 50% coproprietate cu altcineva. Este singurul drum de acces de la terenul meu la drumul public.

In caz ca celalalt corproprietar ar dori partaj fortat, care sunt sansele sa imi pierd drumul de acces?

Multumesc,
ilie