avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate silvia968

Activitate silvia968

Răspuns la discuția Cabinet psihologie -PFA
Buna seara. Va multumesc pentru raspuns.Mai am o intrebare si anume: in registrul de incasari si plati,se inregistreaza factura emisa,respectiv de achizitie,ori numai chitantele de incasare,respectiv plata/,incasarile si platile prin banca? Va multumesc anticipat!
Ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila pt.un cabinet de psihologie-PFA?Neplatitor de TVA.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua.Va multumesc pentru raspuns. TVA neexigibila este in sold,deoarece SC a fost pe TVA la incasare lunar. Intrucat nu au fost achitate,respectiv incasate,TVA aferent este neexigibil. SC a fost scoasa de la 1 deoarece administratorul are cazier fiscal,nu a fost optionala iesirea ca platitor de TVA. Fiind vorba despre vanzanzi marfuri en-gros si cu TVA la incasare lunar, inreg.a fost:
371=401
4428.1=401 . In momentul platii facturii, TVA neexigibil devine exigibil

4426= 4428.1 Si la facturi emise ,este la fel. Din acest motiv ,exista sold in balanta, la 4428,analitic distinct pt achizitii si livrari. ( cf.cu decontul lunar de TVA)
Stiu ca trebuie facuta ajustarea in acest ultim decont, si cum se inchid.

Fiind vanzari de marfuri en-gros nu era vorba despre TVa neexigil la marfuri.
Acum,poate ca am explicat mai bine. In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat,
Ce inregistrari contabile se fac in situatia in care o SC a devenit neplatitoare de TVA, de la 1 ale lunii. SC a fost platitoare de TVA la incasare lunar si are ca obiect de activitate vanzari de marfuri engros. Cum se inchid conturile 4428. aferent aproviz.marfuri si 4428 .livrari de marfuri, neachitate,respectiv neincasate,din balanta si daca se trec in ultimul decont de TVA la regularizari,rd.16 livrari, 30 si 31 achizitii.
Va multumesc!