avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate cernatmariana

Activitate cernatmariana

Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Ce ar trebui sa fac pentru anularea depunerii eronate a declaratiei de inactivitate ( s1046) pentru o societate cu activitate de la infiintare pana in prezent? Mai exact am completat declaratia cu cui si denumire societate cu activitate si restul datelor ale societatii fara activitate de la infiintare. Curios a fost ca am primit recipisa cu realizarea validarii declaratiei. In oug 450/2016 era mentionat ca daca o societate cu activitate si situatii financiare depuse in anii precedenti depune eronat declaratia de inactivitate, sistemul ar trebui sa nu valideze aceasta declaratie si sa transmita un mesaj. La mine lucrul acesta nu s-a intamplat. Am sunat la organul fiscal de care apartinem, la serviciul declaratii, si mi s-a comunicat ca in momentul in care se vor depune situatiile financiare pentru anul 2017, in luna mai 2018, se va anula declaratia depusa eronat. Acest raspuns nu ma face sa stau linistita pana in luna mai. Mi- e teama ca atunci cand voi depune situatiile financiare sa nu le valideze. Multumesc pentru sprijin.
Buna ziua
Va rog frumos sa-mi spuneti cum procedez in situatia in care in luna martie 2017 am primit o factura emisa in 5.01.2015 de la un partener extern din UE pentru servicii bancare? O declar in decontul de tva la regularizari prestari servicii UE (rd. 8) si fac rectificativa la declaratia 390 din ianuarie 2015? Cota de tva folosita in inregistrare este 24% sau 19%?
Multumesc
Cum se declara achizitia de energie electrica de la un furnizor din UE cu cod valid de tva si livrarea de energie electrica catre catre un client extern din UE cu cod valid de tva in declarartia 300 si declaratia 390 ?
Mentionez ca livrarea este in sfera operatiunilor scutite cu deducere art. 143 al. 3 lit. b si c.
Achizitia de energie din UE o inrtegistrez cu taxare inversa.

Multumesc celor care imi vor raspunde.
In luna August am inregistrat din greseala in decontul de tva o factura, emisa de o firma Ceha pentru bilete de avion Bucuresti-Praga-Bucuresti, la randul 12 - achizitii txi masuri simplificate art. 160 din CF. In Octombrie am descoperit ca s-a inregistrat eronat . Ar fi trebuit sa o inregistrez in declaratia 390 pe achizitii intracomunitare de servicii si in decontul de tva la randurile 7 si 20.
Cum pot corecta declararea eronata din luna August in decontul de tva si in declaratia 390? Exista riscul de a platii amenda ? La ce valoare ar fii amenda ?

Multumesc