avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate morariu1957

Activitate morariu1957

Am fost la avocat si mi-a spus ca fara martorinu pot face nimic deoarece eu nu am avut gard intre mine si vecin si ca art 612 din codul civil poate fi usor combatut





Daca eu am facut cadastru inainte de a se face cadastrul cu masuratori prin satelit acum de ce nueste valabil cadastrul vechi si se remasoara iar cei 60 cm din spatele casei sunt atribuiti vecinului pentru ca nu am facut gard despartitor ? Cui trebuie sa ma adresez din forurile superioare de la centru pentru a sesiza ca este o ilegalitate ?
1981 au fost construite simultan , an cadastru si intabulare anterioara dar mi s-a spus ca nu mai au valabilitata pentru ca trebuie facut pe satelit Eu am cadastrul facut dar vecinul nu are iar acu profita de cadastrul gratuit iar eu ma transform din contestatar in contestat din cauza streasinei
Daca vecinul intentioneaza sa ma deposedeze de cei 60 cm din spatele casei eu neavind gard si a construit in prelungire casei mele anexe din caramida lipit de imobilul meu ( constructie de cca 6 ani ) .Toate acestea le face posibile in urma masuratorilor din cadrul programului cadastru gratuit .Precizez ca am atentionat comisia de cadastru fara rezultat , am facut contestatie la cadastrul judetean si mi s-a raspuns ca singuramodalitate este instanta .In instanta oare am sanse sau nu ? Precizez ca pe harta provizorie facuta din satelit imobilul meu apare cu stresina la vecinul !Vecinul este functionar la primaria din comuna !Daca am sanse ce fel de avocat trebuie sa caut in ce specializare?
Va rog daca sunteti dispus sa ma ajutati ,se poate un cont de facebook sau telefon pentru a ma lamuri concret ?
Din pacate am oferit actele topometristului dar acesta a spus ca el este obligat sa masoare parcelele ingradite cu toate ca i-am explicat ca prin legea disciplinei in constructii mie imi revine acea fisie .Orice imobil se construieste legal la o anumita distanta de limita proprietatii ,
.Mentionez ca fiica vecinului lucreaza la primarie si tatal ei este consilier . Parerea dv. mai am o sansa de a evita instanta ?

La cadastrarea gratuita mi se refuza intabularea celor 60 cm prevezuti de legea disciplinei in constructii deoarece gardul nu este pa acel hotar .Vecinul a construit acolo ilegal si vrea sa-l introduca la el .Ce pasi trebuie s a urmez pentru a opri aceasta nedreptate deoarece este ilegal !
La masuratorile facute de topometrist la cadastrul gratuit care se desfasoara la mine pe strada nu au fost luata in masuratoare fisia de 60 cm in spatele casei pe motiv ca este construit de catre vecin a unei cladiri si mi se spune ca aceasta fisie de 60 cm in spatele casei nu mai este a mea ci ii revine vecinului cu constructia pentru ca este facuta mai de mult timp iar eu nu am revendicat-o Culmea este ca vecinul este acum de acord cu topometristul Cum pot ca in cadastrul nou sa primesc acea fisie la cine trebuie sa ma adesez ?
Răspuns la discuția posesie teren
Cadastrul trebuie solicitat de proprietarul din titlu ?Acum se face cadastrarea gratuita !Eu pot avea avantajul cadastrarii ? adica daca marg la notar sa platesc adoar onorariul sau ? sau trebuie sa platesc separat cadastrare si notar ? Va multumesc !
Discuție posesie teren
In anul 2006 am cumparat o parcela de pamint arabil in suprafata de 1000 m in intravilanul localitatii in baza unei chitante de mina cu martori ,nu am putut cu acte pentru ca proprietarul nu detinea inca titlul de proprietate si aparuse zvon ca se va face o noua cadastrare .La primarie s-a infiintat noul birou de cadastru .Intrebarea mea este deoarece titlul este pe numele proprietarului iar terenul la registrul agricol este pe numele meu ,cum pot proceda sa intru in proprietatea terenului ?