avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate api7

Activitate api7

Am inteles asadar ca nu pot opri mai mult de 50% din venit.Dar primul executor a oprit din salariul actial 1/3 la angajator, Si mi-au fost virate in cont 2/3 din salariu.Al doilea executor cat opreste acum din cele 2 treimi ramase in cont? Vreausa imi scot salariul si nu pot.
Am o poprire pe conturi ,de la un card de cumparaturi. Executorul a pus apoi poprire si la angajator,desi acesta imi vira salariul in unul din conturile pe careaveam poprire. Banca mi-a cerut acte de la HR care sa ateste ca deja mi e pune poprire,le-a prezentat executorului . Mi se ia 1/3 direct de angajator ,mi se mai vireaza in cont doar 2/3 ,pe care mi-i pot retrage.
Dupa 3 luni,.o a doua poprire, de la un credit de nevoi personale, a fost impusa pe conturi.Am descoperit-o cand am mers la banca sa imi scot salariul. Stiam ca angajatorul a oprit 1/3 si voiam sa retrag restul de 2/3. Mi s-a spus ca e o noua poprire si nu pot scoate banii.
Cum se procedeaza in aceasta situatie? Cat imi va fi oprit din salariu? Deja angajatorul a oprit pt primul executor. Acum banca imi mai opreste ceva din ce a ramas (2/3 din salariu)?
Discuție Poprire
Buna ziua
In urma unuir credit, am o poprire la banci ,precum si la angajator. Doream sa stiu daca exista o posibilitate de a scapa de poprirea de la angajator. Daca imi schimb locul de munca, creditorii vor afla? ( in ipoteza ca salariul nu mi se va vira pe card ci in mana). Locul actual de munca era mentionat in actele depuse la banca la solicitarea creditului. Multumesc