avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate tradervip

Activitate tradervip

Am un frate in viata, ambii parinti decedati in 1967 si 1997, eu locuiesc in casa parinteasca de peste 35 ani (intretinere casa, plata impozite la zi), pana acum nu s-a dezbatut succesiunea.Intrebare este: fratele meu mai poate cere drept la casa( financiar) de la mine, a pierdut dreputul de mostenire?
Actele masinii pe numele tatalui decedat,fiscalul pe numele fiicei.Asadar,pot face contractul vanzare/cuparare cu fiica si apoi fiscalul emis de primarie,nu?
Contractul de vanzare-cumparare intre mine si fiica ce este in actul de succesiune,nu?
Apoi ea scoate fiscalul de la primarie(care e pe numele ei),corect?
As dori sa cumpar de la o persoana o masina.Masina este pe numele tatalui acelei persoane si detine actul de succesiune cu numele persoanei(fiica decedatului),tot la primarie fiscalul este pe numele fiicei cea care vrea sa vanda masina.Asadar pot cumpara sau poate vinde masina pe baza acestui act de succesiune,repet fiscalul e pe numele fiicei,cea care vrea sa vanda masina?Multumesc anticipat!
As dori sa cumpar de la o persoana o masina.Masina este pe numele tatalui acelei persoane si detine actul de succesiune cu numele persoanei(fiica decedatului),tot la primarie fiscalul este pe numele fiicei cea care vrea sa vanda masina.Asadar pot cumpara sau poate vinde masina pe baza acestui act de succesiune,repet fiscalul e pe numele fiicei,cea care vrea sa vanda masina?Multumesc anticipat!
Daca am obtinut dividente pe 2015 ,ca pers. fizica mai trebuie sa depun vreo declaratie,contributie sanatate,etc(nu sunt salariat)
As dori sa incep o mica afacere in domeniul servicii web-design-promovare site.
Am un site,e obligatoriu sa il asociez cu numele PFA-ului,adica sa faca parte din PFA pe acte cumva,site-ul fiind luat pe persoana fizica,acum cateva saptamani.
Multumesc anticipat!
Multumesc mult pt raspunsuri.Tot respectul!
am auzit ca imi trebuie un certificat de calificare in domeniul respectiv pt a deschide un PFA,se poate oare sa se treaca de acest aspect?
As vrea sa deschid un PFA,in domeniu prestari servicii web,si nu stiu ce cheltuieli lunare implica aceast PFA.Multumesc anticipat!