Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot cumpara o masina de la cineva al carui tata a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot cumpara o masina de la cineva al carui tata a decedat si are certificat de succesiune?

As dori sa cumpar de la o persoana o masina.Masina este pe numele tatalui acelei persoane si detine actul de succesiune cu numele persoanei(fiica decedatului),tot la primarie fiscalul este pe numele fiicei cea care vrea sa vanda masina.Asadar pot cumpara sau poate vinde masina pe baza acestui act de succesiune,repet fiscalul e pe numele fiicei,cea care vrea sa vanda masina?Multumesc anticipat!
Daca are toate actele masinii, sigur.
Actele masinii pe numele tatalui decedat,fiscalul pe numele fiicei.Asadar,pot face contractul vanzare/cuparare cu fiica si apoi fiscalul emis de primarie,nu?
tradervip a scris:

fiscalul e pe numele fiicei,

Daca certificatul fiscal este pe numele fiicei ,inseamna ca aceasta a trecut auto pe rolul sau fiscal,dar ar trebui sa finalizeze procedura de inmatriculare inclusiv la SPR evidenta auto
In momentul in care fiica decedatului va fi trecuta in CIV si talon,veti putea incheia contract de vanzare cumparare auto
Succes !