avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate nicolae1986

Activitate nicolae1986

Am pe 17 martie semnat un contract de munca romanesc cu deplasare in germania, pe 23 am plecat in germania ajunsi acolo nu am gasit nimic din ceea ce o promis sunt o gramada de oameni in situatia mea care ajunsi acolo nu au 5 euro in buzunar si sunt obligati sa munceasca in conditii de mizerie si dorm pe jos pe gresie, eu am avut norocul de am plecat pe 25 in romania .unde pot face o reclamatie macar pentru cei ramasi
Este normal ca un padurar sa vanda lemne cu 350 lei si sa emita bon fiscal pe 60 lei?unde ma pot adresa?
Răspuns la discuția munca

Nu am avut contract,am semnat protectia muncii si atat.cui ar trebui sa ma adresez?
Discuție munca
Buna seara!suntem o echipa de 3 muncitori care am lucrat 3 luni ,pana ieri la padure !Noi am avut o intelegere verbala cu padurarul sa taiem sa transportam si apoi la vanzarea materialului lemnos sa facem banii jumate!acum cand toate lemnele au fost vandute el a incasat banii de la cumparatori si noi am ramas fara nimic,nu ne mai cunoaste!Toate avizele sunt facute pe Microbuzul meu si costurile au fost suportate de mine .ce putem face?Multumesc
pot fi sanctionat legat de aceasta problema?
la primarie este inregistrata pe numele meu
proprietarul masini este plecat acum din tara si nu stiu cand se intoarce iar procura nu am !
recent am cumparat un autotorism si vreau sa merg 2 saptamani in italia ,am voie legal sa trec in alt stat daca nu e pe numele meu?am act vanzare cumparare ,talon carte identitate ,itp valabil,asigurare si carte verde!
Lemnele erau taiate ,am aviz de insotire a marfii cu bon fiscal cu suma,cantitatea si tipul lemnului.
Documente emise de ocolul silvic.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Buna seara ,astazi am cumparat o masina de lemne legal cu documente de insotire ,nu am fost oprit in trafic de nimeni ,dupa 2 ore ma trezesc acasa cu politia si un padurar care sustine ca am furat lemne de la el ,am fost citat la postul de politie pentru a face dovada documentelor ,este normal ca politistul sa intre la mine sa-mi ceara documentele?pot fi sanctionat?