avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate Lkn

Activitate Lkn

Sa înțeleg ca este posibil sa îl retina sau nu în funcție de ce se decide în instanta?

latka a scris:

Articolul 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule și tractoare agricole sau forestiere se dispune:
.........................
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul sau tramvai a fost urmărită ca infracțiune contra siguranței circulației pe drumurile publice și procurorul sau instanța de judecată a dispus clasarea în condițiile art. 16 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul de procedură penală, renunțarea la urmărirea penală, renunțarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei dacă nu a fost dispusă obligația prevăzută la art. 85 alin. (2) lit. g) din Codul penal;
[ link extern ]

Bună seara. Am fost implicat intr-o tamponare cu 3 mașini. Eu ma aflam în ultima mașina cea care a produs accidentul. Din aceasta tamponare doar mașina 3 și 2 au avut avarii. Mașina 1 doar praful luat de pe număr. În mașină 2 un pasager a acuzat dureri în zona cervicala. A fost apelat 112 a venit salvarea politia și criminalistica. După cercetări ni sau recoltat probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei unde toată lumea avea 0. Mie mi s-a reținut permisul de conducere cu dovada înlocuitoare pana la finalizarea dosarului de vătămare corporala din culpa. Victima nu avea nici o leziune, nu a depus plângere, nu are pretenții și a refuzat și examenul iml. Ce se va întâmpla cu permisul de conducere după clasarea dosarului? Va mai fi suspendat?

Multumesc
daca sa zicem ca se pierde in proces de contestare a uneui pv de contraventie ce se intampla cu pedeapsa complementara? ramane aceeasi sau se poate modicica?
Un teren
Un teren.
Căsătoria a avut loc. Achiziționarea este după căsătorie
Dacă sa zicem ca înaintea căsătoriei dispun de o anumită suma de bani as dori sa știu dacă după căsătorie ceea ce voi achiziționa cu acei bani vor intra la bunuri comune?
Mulțumesc.
Am depus o plangere contraventionala la tibunal. Unde dupa Primul termeni ni s-a dat urmatorea sentinta:
"Tip solutie: Admite plângerea
Solutia pe scurt: Admite plângerea contravenţională formulată de petentul xxxxxxx în contradictoriu cu intimatul Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Vrancea. Anulează procesul-verbal seria CP nr.6245746 încheiat în data de 06.03.2014. Exonerează petentul de plata amenzii în cuantum de 340 lei. Cu apel care se depune la Judecătorie în termen de 30 zile de la comunicare.
Document: Hotarâre 3474/2014 11.09.2014"
Cei de la IPJ au facut apel, unde au depus o alta proba video decat cea initiala,
Intrebarea mea este daca se ia in considerare proba video noua sau tot cea veche.
Este admisa ca proba inregistrarea trimisa a doua oara?