avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Activitate ionioana

Activitate ionioana

Răspuns la discuția Somatie de plata impozit auto
Din punctul meu de vedere, daca nu ati mai primit nimic de la Primarie legat de aceasta datorie (pt acest autoturism) din 2006 pana in prezent, termenul de prescriptie (de 5 ani fiscali) este implinit, deci puteti formula o contestatie la executare. Pe care 90 % o veti castiga.


In urma contestatiei mele (care a fost luata in considerare chiar daca eu am semnat un angajament de plata si am inceput sa platesc), Directia de Taxe si Impozite a recalculat debitul meu, luand in calcul probabil doar ultimii 5 ani. Astfel datoria mea catre aceasta institutie s-a injumatatit. MULTUMESC cristi111us!!!
Răspuns la discuția Somatie de plata impozit auto
Din pacate inca nu l-am radiat pentru ca am pierdut urma lui. Habar nu am unde poate fi acest autoturism. Si cum eu nu am actele masinii, nu prea am ce sa fac. Probabil voi plati impozit pt el o vesnicie. La politie mi s-a spus ca trebuie sa astept sa se implineasca 30 de ani de fabricare, adica pana in 2017, si apoi pot sa scot eu masina din circulatie printr-o declaratie sau ceva de genul asta. Nu exista in legislatie ceva care sa ma poata ajuta sa scap de ea. Eu cred ca am scapat usor pt ca am inteles ca puteau sa imi vina tot felul de amenzi acasa ( de circulatie, rovigneta,etc.). Dar cum nu am patit astfel de lucruri, ma gandesc ca ori o tine cineva pe undeva pe la tara si o foloseste doar acolo, ori a fost dusa la fier vechi de mult.
Răspuns la discuția Somatie de plata impozit auto
DinuX a scris:

Deci ati semnat deja un angajament de plata? Atunci va trebui sa va tineti de el... Aveati posibilitatea sa nu platiti dar ati ales varianta sa platiti. Atunci de ce mai intrebati pe forumuri?
Ce vreti sa mai contestati daca ati recunoscut si ati repus in termen o datorie prescrisa?

Am semnat un angajament de plata pentru ca eram in criza de timp si urma sa mi se blocheze conturile. Nu imi permiteam sa mi se intample asta. Pe de alta parte, am cautat raspunsuri la Directia Taxe si Impozite dar toata lumea dadea din umeri, directorul nu era niciodata in sediu cand voiam sa merg in audienta. Jobul nu imi permitea sa stau toata ziua la ghiseele institutiei in speranta ca ma va lamuri cineva. Am intrebat apoi pe acest forum si m-am dus cu contestatia. Nici macar atunci directorul nu a vrut sa ma primeasca. Urmeaza sa primesc raspunsul. Daca voi fi nevoita sa platesc toata suma, asta este, ghinion. Inseamna ca am intrebat pe forum prea tarziu. Daca mi se vor calcula doar ultimii 5 ani, e foarte bine. DAR DACA ALTE PERSOANE VOR CITI DISCUTIA PE ACEST SUBIECT SI LE VA FI DE AJUTOR SI VOR STI CE AU DE FACUT, ATUNCI E MINUNAT!
De intrebat pe forumuri am sa intreb ori de cate ori voi dori sa ma lamuresc in anumite situatii cerand sfaturi de la oameni care ar putea sa ma lamureasca. Numai bine!

Răspuns la discuția Somatie de plata impozit auto
Din 2005 si pana in prezent, Directia Taxe si Impozite nu m-a avertizat ca am de platit impozit pt acest autoturism. Aceasta este prima somatie, DUPA 10 ANI. Ultimul an in care eu am platit impozit pe acest autoturism a fost 2004. De atunci nu m-a atentionat nimeni ca nu am mai platit impozit pt acesta. Cativa functionari din aceasta Directie au incercat sa ma convinga ca sigur am mai fost avertizata ca am restante, ca nu se poate sa nu fi primit nicio somatie niciodata. Eu atunci, am rugat-o pe dna care mi-a intocmit somatia sa imi spuna in ce ani au mai fost trimise somatii de plata pt restantele la plata impozitului, iar dna respectiva mi-a spus ca aceasta a fost PRIMA somatie. Am rugat-o sa se uite in baza de date sau undeva in arhive pt ca voiam sa stiu daca intr-adevar mi-au trimis somatii, iar eu poate nu le-am primit ca nu m-a gasit postasul acasa sau din alte motive. Nu a gasit nimic. Eu imi aduc aminte ca la vreo doi ani dupa ce am vandut masina, am primit acasa o avertizare de la RAR prin care am fost anuntata ca aceasta masina nu mai are drept de circulatie pe drumurile publice pentru ca nu i s-a efectuat ITP-ul. Atunci eu am considarat (in mod eronat) ca va fi scoasa si de la Taxe si Impozite. In tot acest timp eu am stat linistita, iar acum m-am trezit cu aceasta somatie.
Toata aceasta intamplare imi lasa impresia ca in mod intentionat au lasat timpul sa treca si nu mi-au trimis nicio somatie pana acum, cand suma totala depaseste 1.000 de lei. In graficul pe care l-am primit cu somatia, am vazut ca in ultimii 5 sau 6 ani, impozitul anual pt acest autoturism a fost de 28 de lei. Am senzatia ca au lasat in mod intentionat datoriile mele sa creasca si asta ma deranjeaza mai mult.
Răspuns la discuția Somatie de plata impozit auto
Am facut deja un angajament de plata dar vreau sa formulez si o contestatie si sa incerc si varianta "cu frumosul" cum ati spus dvs. Evident ca m-am pus si in pielea lor: e clar ca nu aveau de unde sa stie ca eu nu mai detin acest autoturism decat in acte. Eu sunt "foarte" vinovata ca nu am incercat sa radiez masina, dar consider ca nici ei nu au fost fair play fata de mine prin faptul ca nu m-au somat deloc pana acum. Daca m-ar fi "tras de urechi" in 2006, 2007 sau in toti ceilalti ani pana acum, cu siguranta nu as fi ajuns in 2014 sa am de platit penalitati mai mari decat impozitul masinii in sine (vorbesc de o Dacie din 1987). Oricum, va multumesc pentru sfaturi!
As dori sa aflu daca Directia Taxe si Impozite poate incepe executare silita in 2014 pentru impozit auto neplatit din 2005, in conditiile in care nu a existat vreo alta somatie de plata in toti acesti ani? Mentionez ca este vorba despre o masina pe care am vandut-o fara a face acte la momentul vanzarii iar apoi nu am mai gasit oamenii care au cumparat masina, deci este o masina pe care eu nu o mai posed din 2004 decat pe hartie. Eu am inteles ca am facut o mare greseala ca am dat autoturismul fara sa il radiez, insa nu inteleg de ce in toti acesti ani, cand mi-am platit celelalte impozite, nu mi s-a spus ca mai am si acest impozit de platit sau de ce nu mi-au trimis somatie? Cineva mi-a spus ca exista termen de prescriptie si ca ar trebui sa platesc doar pentru ultimii 5 ani si in niciun caz din 2005 pana in prezent cum se cere in somatia pe care am primit-o saptamana trecuta. Eu sunt dispusa sa platesc dar nu mi se pare normal ca ei sa ma someze ca am datorii dupa 10 ani... Ce solutii exista? Multumesc!