avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Activitate sdigola

Activitate sdigola

Buna ziua. Locuim in Atlanta, SUA. Sotul meu vrea sa faca o imputernicire soacrei mele pentru a ridica alocatia copiilor. El era singurul care o putea ridica de la posta din Romania.
Care sunt pasii de urmat? Am inteles ca trebuiesc facute tocmai la Washington DC, in persoana. Statul roman nu mai recunoaste sigiliul de stat conform Conventiei de la Haga? Nu se mai pot face la un notar local?
Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri.
Va multumesc anticipat. Mia
Buna ziua. As dori sa stiu care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a putea primi finantarea prin submasura 6.2. Am citit cam tot ce era scris pe portalul AFIR. Mentionez ca sunt noua in acest domeniu si chiar nu am habar deloc despre cum ar trebui procedat. Daca cineva m-ar putea indruma as fi recunoascatoare. Va multumesc anticipat.
Buna ziua voua! am citit unele postari referitoare la examenul care trebuie dat pentru a deveni traducator autorizat pentru limba italiana. Eu am urmat cursurile de italiana pentru straini ale universitatii din Siena, Italia. am luat certificatul la nivel C1 italiana.as dori sa pot sa fac traduceri autorizate si in Romania. am inteles ca sunt mai multe domenii, daca aleg un anumit domeniu inseamna ca strict in acel domeniu pot face traduceri, sau e relevant doar pentru sustinerea examenului? care sunt pasii care trebuie urmati pentru a sustine examenul? unde as mai putea gasi si alte exemple de subiecte ( si in alte domenii)? va multumesc muuult!