avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate popaica

Activitate popaica

Buna ziua, sunt un SRL cu activitate in domeniul IT. Prestez servicii IT ( mentenanța site, fără a fi achiziționat prin SEAP)
către o
instituție publica, ca atare m-a aflu in cazul de B2G , in ceea ce privește sistemul E-facturare. Am obligația de a m-a înscrie in acel Registru?
Bună ziua, va rog sa mă lămuriți cu următorul aspect:
- în decizia de pensie pentru trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limită de vârstă apare următoarea rubrică care spune așa ,, punctajul mediu anual este......( se menționează cât este) din care aferent indicelui de corecție este 0.000. Vă rog să-mi spuneți dacă trebuie să solicit in scris Casei de Pensii recalcularea acestui indice de corecție? Multumesc
Bună ziua, sunt srl cu activitate
In It plătitor de tva si am următoarea întrebare: in cazul cumpărării unui domeniu hosting am obligația de a depune vreo declarație fiscală privind achiziția aceasta din mediul online?
Am radiat un PFA in luna ianuarie, am depus declarația unică iin termen de 30 de zile de la radiere, am achitat sumele declarate va rog lamuriti-mă dacă pot beneficia de bonificatie si cum procedez?
Bună ziua
Va rog să mă lămuriți cu următorul aspect: pentru un pfa din domeniul IT la real, cum incadrez achiziționarea unor echipamente ca de exemplu, placă de bază, cablu extensie, adaptor , usb etc la preturi mici, în jur de 100 lei ( acestea au fost deductibile fiscal la momentul cumpărării ).Ma refer dacă trebuie înregistrate în registrul inventar sau in altă parte si cum pot fi scoase din contabilitate? Multumesc
Referitor la răspunsul primit, pentru care vă mulțumesc, spuneti-mi dacă acea vânzare a mijlocului fix amortizat parțial poate fi vândut către un SRL a cărui administrator unic este in acelasi timp titularul Pfa-ului? ( este legală tranzactia?) Iar prețul de vânzare care este, cel din momentul cumpărării sau sumă neautorizată?Multumesc

GermanAlex a scris:

Obiectele de inventar pot fi trecute pe cheltuiala de cum sunt cumparate, dar o puteti face si acum - se face bon de consum. Le puteti si vinde, asta daca are cine sa le cumpere. Mijlocul fix trebuie vandut. Ori va faceti factura pe numele dumneavoastra ori il vindeti cuiva si inregistrati factura.

La radierea pfa-ului in sistem real cum procedez cu obiectele de inventar si cu un mijloc fix parțial amortizare? Multumesc
Răspuns la discuția Lichidare pfa
Referitor la plafonul raportat la numărul de luni de funcționare in momentul radierii pfa am o confuzie legată de următoarea frază care apare în Declarația unică la capitolul 1.3.1 pe care o citez in continuare,, Baza anuală calcul Cas sau venitul ales pentru plata Cas nu poate fi mai mici decat valoarea a 12 salarii brute minime aflate în vigoare în cursul anului pentru care se datorează contribuția cu excepția contribuabililor care au inceput activitatea in anul de raportare.,, Deci in cazul meu plătesc Cas la plafonul recalculat la cele 2 luni de activitate ca in care trebuie sa platesc 25% din 4460 sau ma raportez la cele 12 luni dar in acest caz nu realizez .venit pentru a fi obligată la plata Cas ? Cum este corect?Va multumesc

george-neagu a scris:

Impozitul pe venitul din activitati independente de 10% si contributiile sociale la sanatate si la pensie. Procentele 10% cass si 25% cas sunt aplicate la valoarea plafonului celor 12 salarii brute pe economie din 2020 recalculat la numarul de luni de functionare din acest an, adica 4460 lei pentru 2 luni.

Discuție Lichidare pfa
Intentionez inchiderea pfa-ului în cursul lunii februarie 2020 când voi încasa ultima factura. La un venit net de 16000 ce taxe trebuie să plătesc? Sunt in sistem real. Va multumesc
Buna ziua
Sunt PFA neplatitor de tva . Pentru facturare prestari servicii informatice extern folosesc un cod de TVA atribuit, ma refer la acel RO obtinut de la Anaf prin declaratia 091. Pentru achizitionarea unui serviciu informatic (hosting web) necesar desfasurarii activitatii pentru care sunt autorizat am utilizat ( din gresala) acel CIF in loc de CUI . Ce obligatii fiscale am in acest caz? Trebuia sa depun vreo declaratie (mentionez ca e de vreo 3 luni situatia).Care sunt penalitatile in acest caz si cum pot remedia, daca este cazul. Va multumesc