Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cumpărarea unui domeniu hosting
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cumpărarea unui domeniu hosting

Bună ziua, sunt srl cu activitate
In It plătitor de tva si am următoarea întrebare: in cazul cumpărării unui domeniu hosting am obligația de a depune vreo declarație fiscală privind achiziția aceasta din mediul online?
george-neagu, moderator
Daca sunteti platitor de TVA plin (adica in conformitate cu art. 316 CF), pe langa decontul de TVA aveti obligatia intocmirii si depunerii declaratiei 390.
Daca nu sunteti deja inregistrat in scopuri de TVA sau sunteti inregistrat doar pentru operatiuni intracomunitare, pe langa D390 aveti obligatia transmiterii D301 si plata efectiva a taxei la bugetul de stat.
ATENTIE: daca NU sunteti inregistrat deloc in scopuri de TVA, sunteti OBLIGAT sa va inregistrati cel putin cf. art. 317 INAINTE de achizitia respectiva.
Alexandru Palaghia, Contabil