avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Activitate MariusDorin

Activitate MariusDorin

Răspuns la discuția Cont bancar fraudat
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.
Am facut plangeri la politie, la Parchet, la protectia consumatorului.
Am facut reclamatie la sediul central al bancii, la Bucuresti.
Am reusit sa fac rost de un numar de telefon de la cineva de la audit, din cadrul bancii si sa vorbesc cu un om competent, nu cu pacalicii care raspund la telefonul de la relatiile cu clientii. Omul mi-a garantat ca se ocupa de problema. Dupa doua zile (adica azi) l-am sunat si am spus ca daca nu am banii in maxim o saptamana, ma duc la presa. Mi-a garantat ca o sa am banii mult mai repede.
...acum, o sa vad...
Oricum o sa dau banca in judecata si-o sa le cer o gramada de bani despagubire. Mi-a dat peste cap toata viata.
O sa va tin la curent cum decurge totul.
Răspuns la discuția Cont bancar fraudat
Pai tocmai asta e problema. Banca a intrat intr-o tacere totala. De cate ori sun sa intreb ce se intampla, mi se spune ca cererea a fost procesata si sa-mi verific contul. Binenteles ca banii nu sunt in cont. Asta se intampla de o luna, zilnic. Am facut plangeri la politie, la Parchet, la protectia consumatorului si am de gand sa dau banca in judecata. Dar, totusi, imi vreau banii...
banii depusi in banca au disparut. contul a fost fraudat. banca a facut ancheta, s-a ajuns la aceasta concluzie si am fost informat ca atare. problema e ca nu mai pot sa-mi recuperez banii. in fiecare zi, de o luna, mi se raspunde ca cererea de retragere a banilor a fost procesata si o sa-mi intre banii in cont ,,azi". numai ca e aceeasi situatie de o luna. inca banii nu ii am... am ajuns la disperare. ce as putea sa fac sa imi primesc banii? (e clar ca o sa dau banca in judecata si o sa cer daune, dar vreau sa stiu daca este vreo metoda sa-i fortez sa-mi dea banii mai repede). Orice sfat e binevenit. (mentionez ca e vorba de banii obtinuti din vanzarea unei case, deci nu sunt putini). Va multumesc.
Răspuns la discuția Reziliere unilaterala contract
va multumesc!
concret:
am facut in urma cu cateva luni un contract cu o firma furnizoare de televiziune si internet. situatia personala schimbandu-se intre timp, am fost nevoit sa ma mut de la acea adresa, la noua adresa avand aceste servicii asigurate de alta firma din domeniu. nefiind proprietar, nu pot sa impun schimbarea acestui contract de la noul domicilui, asa ca am cerut rezilierea contractului de la vechea adresa. mi se impun niste taxe si (mai mult) niste penalitati destul de substantiale.
intrebare:
pot sa reziliez contractul unilateral fara sa platesc penalitati?
(motivul este obiectiv, eu nemaiavand posibilitatea fizica sa beneficiez de serviciile firmei respective)
Răspuns la discuția mostenire ...nemostenita
Va multumesc pentru raspuns.
Actul de vanzare - cumparare a fost facut in 2005 pe suma de 200 milioane lei.
(nu stiu care era atunci valoarea de piata, dar banuiesc ca e veridica)
Autorul vanzarii (respectiv tatal) a decedat in 2007; sa inteleg ca actul juridic nu mai poate fii desfiintat, deaoarece s-a depasit termenul de trei ani de la deces?
Răspuns la discuția mostenire ...nemostenita
ok. asta inseamna ca actul de vanzare - cumparare e nul?
Răspuns la discuția mostenire ...nemostenita
a existat clauza uzufructului in favoarea parintilor, care a fost respectata.
acum ca ei sunt decedati, clauza nu se anuleaza?
Buna!
Intrebarea mea este: se poate ataca un contract de vanzare - cumparare?
Parintii au facut un contract de vanzare - cumparare pe casa in favoarea fiicei, in 2005. In 2007 tatal a decedat, iar anul acesta a decedat si mama.Acum fratii exercita presiuni si amenintari asupra surorii, sustinand ca si ei au drept la mostenire. Actul CF este curat, fara sarcini, pe numele fiicei.
Se poate ataca acest act? Conform legii, fratii au dreptul la ceva din acea casa?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Citatie conform Legii nr.595
multumesc