avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate Baphomedd

Activitate Baphomedd

Am sunat la İstanbul la Ambasada,iar acum sun la Ankara pentru detalii in legatura cu Titlul de calatorie 100E nu sunt o problema , problema este ca ai nevoie de niste sfaturi si nu le primesti . Da ma duc la İstanbul dar daca imi spune acelasi lucru de 30 de zile ce fac ? Fac 4 ore pana la İstanbul , dau bani pentru acelasi raspuns ?
Tot ce mi-au spus au fost raspunsuri foarte direct : Luarea unuinou pasaport dureaza 30 de zile net, clar ca am inchis telefonul si a II-a oara pentru ca riscam sa ma descarc lundu-i la injuraturi . Sunt intr-o situatie rea , iar acolo ar fi trebuit sa gasesc ajutor nu doar un singur raspuns . Nu pot sta 30 de zile , la intrarea pe teritoriul Turc stiu ca se fac verificari , dar la iesire nu cred ca cei din Bulgaria se vor uita la pasaport deoarece sunt in EU .
Ares-3 iti multumesc . Deci in sfarsit imi iese in cale o persoana care imi raspunde net la intrebare . Deci mi-ati facut ziua perfecta . N-am cuvinte sa-ti multumesc.
Primul link e genial . Am cautat pe Google de l-i s-au hard-urile si nu am gasit :)) . Am incercat sa-i spun : Dar vreau pasaport temporar , la urgenta . Nu ıntelegea omul : PASAPORTUL TEMPORAR Sİ CEL CU VALABİLİTATE DE 5 ANİ , LE ELİBERAM İN TERMEN DE 30 DE ZİLE . Deci imi venea sa-l strang de gat .
Răspuns la discuția Accident de munca
Avocatii au doar specialitatea de a-ti lua apararea contra cost . Cercetarea accidentelor de munca se efectueaza astfel:

bullet
de catre persoana juridica in cazul accidentului care a produs incapacitate temporara de munca;
bullet
de catre inspectoratele teritoriale de munca in cazul accidentelor care au produs invaliditate, deces, al accidentelor colective, precum si in cazul accidentelor de munca ce au produs incapacitate temporara de munca salariatilor angajati la persoane fizice;
bullet
de catre Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale in cazul accidentelor de munca colective, generate de unele evenimente deosebite, precum avariile sau exploziile
bullet
de catre autoritatea de sanatate publica in cazul suspiciunilor de boala profesionala. Deci dupa realizarea cercetarilor se va lua in consideratie vinovatul sau vinovatii care vor avea nevoie de un avocat pentru procesul care va avea parte, daca nu se dispune de bani pentru un avocat atunci vor primi un avocat din oficiu (care nu va face nimic) .
Important
Inceperea efectiva a activitatii la postul de lucru de catre lucratorul instruit se face numai dupa verificarea cunostintelor de cate seful ierarhic superior celui care a facut instruirea si se consemneaza in fisa de instruire individuala.

Potrivit legii, aveti obligatia de a va asigura ca lucratorilor dvs. le sunt transmise toate informatiile privind riscurile pentru securitate si sanatate in munca la care pot fi expusi, precum si masurile si activitatile de prevenire si protectie atat la nivelul unitatii, cat si la nivelul fiecarui post de lucru si/sau fiecarei functii.

Sanctiune
Incalcarea dispozitiilor legale potrivit carora angajatorul trebuie sa asigure conditii pentru ca fiecare lucrator sa primeasca o instruire suficienta si adecvata in domeniul SSM constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 4.000 de lei la 8.000 de lei, potrivit art. 39 alin. (4) din Legea nr. 319/2006.
Răspuns la discuția camere video
Singurul mod in care puteti obtine acele filmari sunt : Detinerea unui mandat sau sa va duceti impreuna cu politia , deoarece camerele de filmat in general sunt mana-n-mana cu politia . Ori puteti lua contact cu manager-ul acelei benzinarii .
Am sunat la ambasada , mi-au spus ca trebuie sa astept 30 de zile pentru un pasaport nou. Nu cred ca m-ar putea retine ,nu au drept de retinere mai mult de 24 de ore pentru clarificarea actelor . Cel putin asa am citit . Eu nu dispun de 30 de zile.
Răspuns la discuția Baza legala anunt facebook
Facebook-ul şi oricare alta retea de socializare , nu iti ofera siguranta datelor pe care le detii . Asa ca cel mai important este ca unele date personale sa nu le puneti pe facebook deoarece sunteti luat in vizor . Unele lucruri stau mai bine intr-un carnetel sau album foto decat incarcate pe internet .
Sunt in Turcia şi mi-a expirat pasaportul ,vreau sa stiu daca vor fi probleme la plecarea in Romania,pentru ca am de gand sa plec cu el expirat. Macar sa stiu la ce sa ma astept.