Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Acest site folosește cookies. Informații aici
Forum Activitate valentinmitrachee

Activitate valentinmitrachee

Buna ziua! Suntem un ONG care are a fost infiintat de persoane fizice. De asemenea, membrii Consiliului director sunt tot persoane fizice. In aceasta situatie, noi mai avem obligatia depunerii declaratiei privind beneficiarul real? Am citit mai multe informari despre aceasta tema si am inteles ca cei care au in conducerea organizatiei persoane fizice, nu mai au obligatia depunerii declaratiei privind beneficiarul real. Daca avem obligatia depunerii, va rog sa imi spuneti care este termenul limita pentru depunere.
Va rog frumos sa imi spuneti care este realitatea in acest sens si de asemenea, care este temeiul legal.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Supraveghere video
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspunsurile oferite prin link-ul atasat, insa as dori sa stiu daca SUNT OBLIGAT sa instalez aceste sisteme de supraveghere care sa tina locul paznicului pe TIMPUL NOPTII.

Daca da, aceste instalari trebuie FACUTE de firme acreditate?
Buna ziua!

Suntem o gradinita particulara. Am construit o cladire unde isi va desfasura activitatea gradinita, incepand cu luna Septembrie 2020. Mentionez ca suntem o gradinita acreditata.
Intrebare:
1) Avem obligatie legala sa instalam camere video?
2) Daca da, putem face noi proiectul pentru camere iar apoi sa il trimitem catre politie spre aprobare sau trebuie firma specializata in domeniu pentru proiectarea instalatiei si pozitionarea camerelor video?
3) Care este actul normativ cre prevede aceasta obligatie chiar si pentru domeniul privat?
4) As putea sa aleg sa angajez paznic, in felul acesta nemaifiind nevoie de instlare camere de supraveghere?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua!
In contextul OUG 92/2020, care prevede faptul ca masura prelungirii acordarii subventiei pentru somajul tehnic domeniilor pentru care restrictiile au ramas inca neridicate, as dori sa stiu daca INVATAMANTUL intra in aceasta categorie.
Mai exact, salariatii din Invatamant (noi suntem o scoala particulara acreditata) beneficiaza de acordarea acestei subventii si in continuare?
Va multumesc pentru ajutor!
Va multumesc!
Buna ziua!

Din pacate nu ma ajuta acest articol.
L-am citit si eu inainte (asa am ajuns sa vad modificarea codului muncii).

Va rog frumos sa ma ajutai cu o explicatie simpla, intelegibila, asa cum faceti de obicei la orice intrebari pe care le-am adresat.

Va multumesc!
Buna ziua!

Va rog frumos sa imi explicati si mie ce inseamna mai exact aceste modificari?
Cum se interpreteaza ele in mod practic?
Imi puteti da un exemplu pratic?

"Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 345 din 18 mai 2011, cu modificările şi completările ulterioare, se completează după cum urmează:
1. La articolul 139, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu următorul cuprins:
"(21) Pentru salariaţii care aparţin de un cult religios legal, creştin, zilele libere pentru Vinerea Mare - ultima zi de vineri înaintea Paştelui, prima şi a doua zi de Paşti, prima şi a doua zi de Rusalii se acordă în funcţie de data la care sunt celebrate de acel cult."
2. La articolul 139, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (31), cu următorul cuprins:
"(31) Salariaţii care au beneficiat de zilele libere pentru Vinerea Mare - ultima zi de vineri înaintea Paştelui, prima şi a doua zi de Paşti, prima şi a doua zi de Rusalii, atât la datele stabilite pentru cultul religios legal, creştin, de care aparţin, cât şi pentru alt cult creştin, vor recupera zilele libere suplimentare pe baza unui program stabilit de angajator."

Va multumesc!
Răspuns la discuția zilel libere supraveghere copil
Buna ziua!

Dl. Cornel, am citit cu atentie raspunsul dvs. si va multumesc pentru el.
Sa inteleg ca raspunsul dvs. este ca SALARIATA poate sa solicite aceste zile libere pentru supravegherea copilului?

Răspuns la discuția somaj tehnic stagiu de cotizare
Va multumesc!
Va multumesc!