avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate camellia27

Activitate camellia27

Buna ziua, in cazul in care se doreste functionarea unei capele mortuare (intr-o cladire deja existenta - un depozit) intre case de locuit dintr-un cartier de locuinte, este necesar sau nu acordul vecinilor? In cazul in care nu a fost solicitat acordul vecinilor si lucrarile de consolidare a noi case mortuare au inceput deja, ce pot face vecinii pe cale legala pentru a preintampina eliberarea unei autorizatii de functionare a capelei mortuare ? Sunt prevederi speciale ale legislatiei in legatura cu amplasarea si functionarea unei case mortuare ? Multumesc.
Buna ziua,
va prezint urmatoarea speta: incepand cu luna nov.2014 am in derulare un contract de inchiriere a unui spatiu detinut de catre o societate aflata in insolventa ( procedura de faliment ), contract semnat desigur si de catre firma lichidatoare.Pentru luna respectiva firma imi emite factura lunara de chirie in care este evidentiat si tva-ul in cota de 24%.Intrebarea mea este daca acest tva este deductibil pentru firma "chiriasa".Tinand cont de faptul ca operatiunea de inchiriere imobile este scutita fara drept de deducere , mai este necesara acea notificare catre finante prin care se instiinteaza ca pentru un anumit imobil firma opteaza pt colectarea tva-ului?daca firma respectiva nu are acea notificare nu mai am dreptul de deducere a tva-ului ? #-o