Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... functionare casa mortuara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

functionare casa mortuara

Buna ziua, in cazul in care se doreste functionarea unei capele mortuare (intr-o cladire deja existenta - un depozit) intre case de locuit dintr-un cartier de locuinte, este necesar sau nu acordul vecinilor? In cazul in care nu a fost solicitat acordul vecinilor si lucrarile de consolidare a noi case mortuare au inceput deja, ce pot face vecinii pe cale legala pentru a preintampina eliberarea unei autorizatii de functionare a capelei mortuare ? Sunt prevederi speciale ale legislatiei in legatura cu amplasarea si functionarea unei case mortuare ? Multumesc.
Pentru realizarea unei capele mortuare,este necesar realizarea unui studiu de impact asupra sanatatii umane si asupra mediului.
Pentru o capela mortuara cu camera de pastrare a cadavrelor, trebuiesc respectate aceleasi reguli ca si la infiintarea de noi cimitire.
Ordinul Ministerului Sanatatii nr 536/1997, actualizat, impune
”în cazul în care în care prin studiile de impact nu s-au stabilit alte distanțe, distanțele minime de protecție sanitară, recomandate între zonele protejate și o serie de unități care produc disconfort și unele riscuri sunt următoarele: cimitire – 50 de metri”.
Nu stiu daca puteti face ceva. Si eu sunt intr-o situatie similara si pe preot il doare in spate. Biserica nu are autorizatie, ba are chiar si hotarare definitiva pentru a fi demolata. Lanag bisercia a trantit o cladire fara fundatie, fara aer conditionat, fara nimic pe post de capela. Vara tine mortii acolo... Nu sunt nici macar 30 de metri pana la blocurile noastre si nu a intrebat nimic. Iar acum s-a apucat de construit altceva. Tot fara aprobari. Lipit de gardul blocului..... Nici nu stiu daca are rost sa ne apucam sa facem plangeri pentru ca nu-i face nimeni nimic...

Eu am gasit asta in HG_1233_2516
Art. 31
(1) Sălile de ceremonii funerare vor fi amplasate în incinta cimitirelor sau în afara
acestora. Pentru sălile de ceremonii funerare amplasate în afara cimitirelor se
asigură o distanță de minim 20 metri de clădirile de locuit.
(2) Sălile de ceremonii funerare trebuie să fie prevăzute cu echipamente de
climatizare, pentru asigurarea unei temperaturi ambientale de maximum 20oC în
perioada anotimpului cald și trebuie compartimentate pentru a asigura atât
reducerea potențialelor riscuri epidemiologice, cât și intimitatea aparținătorilor.

Este vreo diferenta intre capela si sala de ceremonie funerara?
25Maria23, utilizator
25Maria23 a scris:

Nici nu stiu daca are rost sa ne apucam sa facem plangeri pentru ca nu-i face nimeni nimic...

Sesizati oficial autoritatea de sanatate publica si garda de mediu
Este vreo diferenta intre capela si sala de ceremonie funerara?

Capela este constructia dintr-un cimitir; cu caracteristici de biserica in care se realizeaza slujbele de inhumare
Sala de ceremonie funerara este incaperea unde se oficiaza slujba de inhumare
Concret ,cele 2 constructii=capela si sala, au aceiasi utilizare ,respectiv oficierea slujbei de inmormantare
Diferenta intre capela si sala de ceremonie funerara,o constituie caracteristicile tehnice,
capela intrunind caracteristicile arhitectonice ale unei biserici
Va multumesc frumos pentru lamuriri.

Mai am o intrebare. Care este distanta minima: 20 metri sau 50 metri? Daca imi puteti da, va rog mult, articolul din Lege. Eu am pus ceva dintr-o Hotarare data de Ciolos, dar nu stiu in ce an sau daca este cea in vigoare acum.
Dispozitiile L nr 50 / 1991 si Ordinul ministerului sanatatii nr 536/1997,prevad o distanta de minimum 50 m intre capele/case mortuare si locuinte