avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate ioana-03

Activitate ioana-03

Ok am inteles :) Multumesc mult de tot penru raspunsuri si timpul acordat, o seara frumoasa!
Cand s-a dat hotararea avea aproximativ 760 de lei net pt ca a adus adeverinta de la serviciu si prin hotarare s-a stabilit sa plateasca un procent de 25% din salariul net care il lua atunci. Acum are 1000 de lei net plus bonuri de masa in valoare de 168 de lei. Eu consider ca au crescut nevoile copilului, are nevoie tot de mai multe lucruri, o jucarie, urmeaza rechizite, hainute etc Niciodata nu am facut un calcul total sa vad cat cheltui lunar pe nevoile copilului, ca sa stiu cat contribui eu si cat ar trebui sa contribuie tatal copilului. De asta am spus ca nu stiu cum as putea sa dovedesc.
Multumesc pt raspuns. Referitor la faptul ca daca voi castiga, prin ,,scuza,, ca nu muncesc nu asta am vrut sa se inteleaga sau poate nu m-am exprimat eu bine. Ma refeream ca eu nu pot sa ii asigur in totalitate in bani nevoile copilului. Salariul lui a crescut cu aproximativ 200 de lei de cand s-a dat sentinta definitiva. El a cerut sa ii plateasca in natura cei 110 lei. Nu pot avea un loc de munca momentan pentru ca stau la tara si in plus la noi gradinita are program de la 9 la 12. Mi-a datorat pensia de intretinere pe 3 ani plus cheltuieli de judecata, din care mi-a platit lunar din ianuarie incoace sume dupa cum a considerat el si inca mai are de platit pensia pe un an. Ce vroiam eu sa stiu, daca se poate:
1. e posibil sa i se diminueze pensia la copil asa cum a cerut el, de la 188.25 la 110 lei?
2. daca pensia de intretinere a copilului se poate majora, sa fie 25% din cat castiga tatal lui acum, adica 1000 de lei?
3. trebuie sa dovedesc cum, ca nevoile copilului au crescut pentru a i se majora pensia de intretinere.
Buna ziua, tatal biologic al copilului meu in varsta de 4 ani, a cerut diminuarea pensiei de la 188.25 lunar la 110 lei lunar pe motiv ca din cei 1000 de lei net care-i castiga aproximativ 500 de lei ii sunt popriti de executori pentru neplata ratelor la banci; acesta mai doreste si sa ii plateasca cei 110 lei in natura. Mentionez ca, copilul rezulta din afara castoriei, el nu mai are alti copii, iar dupa 3 ani de procese, test ADN de paternitate si martori, s-a stabilit ca e copilul lui, insa el tot nu l-a cautat niciodata pe copil si e in urma si acum cu pensia de intretinere pe mai bine de un an, deoarece imi plateste lunar sume dupa placul lui. Hotararea prin care s-a stabilit plata pensiei de intretinere la 188.25 lei a fost definitiva si irevocabila, care s-a pronuntat acum aproximativ un an. Prin avocat am facut cerere reconventionala pentru marire la 25% din venitul tatalui si sa i se respinga cererea de diminuare. Intrebarea mea este daca am vreo sansa sa castig, avand in vedere ca eu nu pot munci deoarece nu am cu cine lasa in grija minorul si cum anume sau ce inseamna sa demonstrez ca nevoile minorului au crescut pentru a-i mari pensia de intretinere? Va multumesc anticipat,
Cu stima Ioana!
Răspuns la discuția Prescriere credit restant
va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi!
Răspuns la discuția Prescriere credit restant
va multumesc mult de tot pentru timpul acordat!
Răspuns la discuția Prescriere credit restant
va multumesc mult pentru raspunsul dat. chiar daca incepe procesul impotriva executarii silite, executorul are drept sa puna poprire pe pensie in fiecare luna pana la terminarea procesului?
Răspuns la discuția Prescriere credit restant
asta inseamna ca creditul nu se mai prescrie si imi poate pune poprire pe pensie? deci va trebui sa platesc 4600 de lei+1200 lei onorariul executorului??? inseamna ca nu am nicio sansa daca am deschis proces cu cei de la kruk?
buna ziua, as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu raspuns la urmatoarele: in 2006 am cumparat in rate o masina de spalat si inca ceva in valoare totala de aproximativ 1700 lei, cu buletinul, fara garantii, de la altex. la cateva zile masina de spalat s-a defectat si a fost reparata de cei de la service, la scurt timp aceiasi problema si iar a fost reparata. a mai mers putin si iar s-a defectat insa a treia oara nu a mai venit nimeni sa o repare. nu au vrut nici sa mi-o schimbe si nici s-o repare motivand ca dureaza pana se fac anumite acte. vazand ca nu mai primesc niciun raspuns nu am mai platit rata. am platit ratele pana in septembrie 2007, aproximativ 600 lei din credit. timp de 7 ani nu am primit nicio notificare, absolut nimic pana anul trecut cand mi s-a trimis de la kruk ca am de plata 4600 lei. m-au sunat de mai multe ori dar nu am ajuns la o intelegere pt ca nu au vrut sa scada din suma respectiva de 4600 lei. acum cateva zile am primit de la un birou executoresc o instiintare de executare silita. intrebarile mele sunt: am vvreo sansa sa se prescrie creditul daca au trecut 7 ani? daca am depus contestatie la executare se mai poate pune poprire pe pensia de boala(acesta e singurul venit) chiar daca procesul urmeaza/este pe rol? va multumesc!
multumesc pt ca mi-ati raspuns. el are aprox 2500 de lei salar dar la instanta a adus adev cu venit minim. va multumesc tuturor pt raspuns, o seara placuta!