avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate edyB

Activitate edyB

Multumesc pentru raspuns !
Ca un exemplu concret, sunt administrator de SRL si angajat al societatii in acelasi timp, pe cod CAEN 6201 - Activitati de realizare a soft ului la comanda (software orientat client) si lucrez pe baza de contracte in diferite locatii (interne si/sau externe). In acest caz, deplasarile pe care le efectuez (in site ul clientului /clientilor), pe anumite perioade de timp care pot fi de la doua sapt sa zicem pana la 3 luni sau chiar mai mult, reprezinta subiectul detasarii si nu al delegatiei? Eu sunt in continuare angajat la firma mea cand fac munca respectiva in locatia / locatiile clientilor. Iar ca ex de delegare, ar fi sa zicem cand imi fac delagatie pentru a participa de ex. la un targ international in profilul in care activez? Cat priveste diurna, atat ca delegat cat si ca detasat, ambele situatii presupun acordare de diurna (interna sau externa). Imi puteti confirma? Multumesc!
Buna ziua,
As dori sa stiu care este diferenta (din punct de vedere al fiscalitatii) dintre statutul de Delegat si cel de Detasat. Ceea ce se intelege din lege - ART. 44
(1) Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile calendaristice în 12
luni şi se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice - nu mi se pare prea clar, adica pe de o parte pot avea maxim 60 de zile delegatie in 12 luni dar, pe de alta parte, se poate prelungi cu perioade succesive de max 60 de zile (cumulat 60 de zile sau pur si simplu 60 de zile si iarasi 60 de zile etc ? - caz in care ajung sau pot ajunge si la un an !). Pe de alta parte, detasare - ma duc la alt angajator dar se spune in lege - ART. 52
(1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în
următoarele situaţii: d) pe durata detaşării; - adica un angajator poate sa suspende sau sa nu suspende (legea zice 'poate sa' deci nu e obligatoriu).
IAr in ambele cazuri diurna se acorda atat in delegatie cat si in detasare, asadar as dori sa lamuresc care este diferenta dintre cele doua situatii, cand se utilizeaza una si cand alta.
Multumesc !
Răspuns la discuția Nume obtinut prin casatorie
Sarut mainile,

Va multumesc pentru raspuns, chiar daca nu este unul care sa imi convina.

O zi placuta!
Buna ziua,

Am divortat acum mai mult de 10 ani, iar prin hotararea de divort, am fost de acord ca femeia cu care am fost casatorit, sa pastreze numele meu ca urmare a unei dorinte a ei, motivul ei declarat fiind acela de a avea acelasi nume cu copilul, in relatia cu scoala, etc. Am fost de acord la acel moment. Acum insa, odata ce copilul este major, m-ar interesa, din motive personale care tin de relatia cu fosta sotie dupa divort, daca este posibila si ce sorti de izbanda ar avea in instanta o actiune de retragere a numelui respectiv(adica fosta sotie, la cererea mea, sa revina la numele ei de dinainte de casatorie). Multumesc
Răspuns la discuția Pensie alimentara
E in regula, am gasit, art 499 NCC

Inca o data multumesc pentru raspuns !
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Unde este precizat acest lucru?.. pentru ca nu am gasit in codul civil, acolo unde este inclusa si problematica familiei.

Multumesc pentru amabilitate
Buna ziua !

As dori sa stiu daca odata cu majoratul copilului, obligatiile de plata a pensiei alimentare inceteaza sau nu. In cazul in care obligatia nu inceteaza, as dori sa stiu in baza carei precizari/articol de lege si din care lege, aceasta obligatie s-ar mentine. Mentionez ca in hotararea de divort se precizeaza obligativitatea platii unei sume fixe, in functie de venit, pana la majoratul copilului. Multumesc !




Răspuns la discuția Pensie alimentara
Multumesc
Răspuns la discuția Pensie alimentara
...totusi ar exista si o cale amiabila ?....daca fosta sotie accepta sa zicem ca incepand cu anul viitor din ianuarie sa primeasca iarasi drepturile pt copil conform venitului actual(mai redus insa decat cel din trecut) si ar renunta la plati din urma, s-ar putea legaliza asa ceva incat sa functioneze fara riscuri de scandaluri ulterioare prin instante? ...multumesc mult
Răspuns la discuția Pensie alimentara
In continuare va multumesc pt ajutor...ok, inteleg ca tb sa actionez cat mai repede...inteleg conditiile legii totusi nu e o chestiune de foame acolo, fosta sotie are o situatie sa zicem destul de buna, oricum mai buna ca a mea, material vorbind. Sumele care s-au virat au fost sume importante virate ani de zile, pentru care alti oameni muncesc din greu prin fabrici....in fine, va multumesc inca o data pt sfaturi