Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua !

As dori sa stiu daca odata cu majoratul copilului, obligatiile de plata a pensiei alimentare inceteaza sau nu. In cazul in care obligatia nu inceteaza, as dori sa stiu in baza carei precizari/articol de lege si din care lege, aceasta obligatie s-ar mentine. Mentionez ca in hotararea de divort se precizeaza obligativitatea platii unei sume fixe, in functie de venit, pana la majoratul copilului. Multumesc !

~ Conținut șters la cerere ~
Unde este precizat acest lucru?.. pentru ca nu am gasit in codul civil, acolo unde este inclusa si problematica familiei.

Multumesc pentru amabilitate
edyB, utilizator

art 499 din codul civil
(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
E in regula, am gasit, art 499 NCC

Inca o data multumesc pentru raspuns !