avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate Alexander24

Activitate Alexander24

Buna ziua, este vorba de un apartament detinut de catre bunica. Sotul ei, cat si unicul fiu, au decedat la o diferenta de 3 zile. Mama, vaduva a 4 copii minori, a facut mostenire de pe sotul ei cu apartamentul mentionat direct pe ea fara aprobarea cuiva. Dupa care, la biroul notarial, a impartit acea parte de 25% cu cei 4 copiii minori, tutore fiind pusa sora mamei. Bunica, a semnat acestea fara a fi informata suficient. Acum copiii vor sa conteste aceea mostenire fiind majori 3 dintre ei,de asemenea si bunica ar dori modificarea. Va rog sa imi spuneti, daca este legal ce a facut mama, adica preluarea mostenirii fara aprobarea bunicii. Care ar fi solutiile in acest caz?
Intocmai cum ati redactat dvs. este inclus in tabelul de creante. Deci, oricum ar fi, aceasta nu ii impiedica la plata salariilor sa inteleg. Se pare ca vom recurge la incetarea activitatii printr-o greva de avertisment, dupa care generala. Lichidatorul nostru nu prea vad sa fie de incredere, si sa putem avea o intelegere amiabila. Suntem oameni care i-am inteles mereu. Dar macar in al 12-lea ceas sa ne spuna, ori inchidem, ori facem totul corect si legal.
Dosarul fiind deschis in ianuarie, suma de plata a salariilor din decembrie este inclusa in dosarul de insolventa, fapt care ``nu ii obliga sa achite``, prioritar fiind altele. Eu nu stiu cum vine asta, dar asta ni s-a zis. O sa incerc sa obtin mai multe detalii in cursul zilei de azi. Dar as dori totusi o indrumare, pentru a sti eu si colegii mei cum sa procedam in aceasta situatie. Stiu ca sistarea activitatii nu este o solutie, dar este inevitabila in aceasta situatie. Deoarece dansii au avut bani de a cumpara materiale, insa de salarii se pare ca nu. Mi se pare ca suntem un pic luati cu japca.X-(
Buna ziua, dosarul a fost depus in data de 08.01.2016 la Tribunalul Cluj cu materia juridica faliment. Aici aveti dosar 26 /1285/ 2016 problema consta in faptul ca plata salariilor de pe luna Decembrie nu ne vor fi achitate. Ei trebuiau sa ne vireze banii in data de 15 ianuarie, iar acum ne anunta ca ne vor da salariile de pe ianuarie in 5 februarie, cel din decembrie nu se va mai da. In aceasta situatie, cum putem proceda sa nu ramanem fara acel salar? Deasemenea nu ni se acorda lichidarea la zi daca dorim. Ar avea rost organizarea unei greve generale pentru cererea drepturilor?
Răspuns la discuția Neplata salarii si greva
Multumesc de raspuns, noi suntem in greva la locul de munca de la ora 11:00, colegii mei de la schimbul 2 au continuat greva. Ni s-a comunicat in scris, ca vom primi in data de 7 Decebmbrie salariile. Noi cum putem continua legal acest protest spontan? Salariile trebuia sa le primim in data de 15, mai precis 16 pentru ca Duminica era zi lucratoare. Ideea e sa nu fie o problema pentru noi, deoarece ne-au amenintat cu judecata. Va rog frumos sa ne ajutati. Ce se intampla totusi cu greva spontana daca noi nu am anuntat?
Buna seara, suntem aproximativ 150 de angajati. Nu ne-am primit salariile pe luna trecuta, avand o intarziere de 4 zile. Am decis sa ne prezentam la lucru, dar sa stopam activitatea pana la confirmarea virarii al salarului in cont. Nu e prima abatare, am lucrat de multe ori cu intarzieri, i-am inteles de fiecare data. Dar e deajuns, ei fiind deja in faliment.Si ne cer sa venim, dar cu nesiguranta ca vom primi sau nu banii. Va rog sa imi spuneti ce consecinte avem daca stam in firma si nu lucram, respectand programul de 8 ore? Nu avem sindicat legal, ci doar niste reprezentati care normal ca tin tot cu patronatul. Astept un raspuns. Va multumesc!
Răspuns la discuția Demisie munca
Si daca eu depun o plangere la itm in acest sens, ca ei imi introduc produse in stoc fara solicitarea si semnatura mea, iar acestea sunt categorizate ca minus? Din moment ce in fisa postului nu apar ca gestionar pe contractul de munca. Din contra, fiecare ciubuc ce l-am facut, a fost pentru eliminarea stocului minus lasat de anteriorul depanor. Am si colegi martori pentru asta. Si acum ca vrea sa plec, mi se baga pe gat niste chestii pe care nu le-am solicitat, nu exista documente de transfer sau solicitare.


Discuție Demisie munca
Deci, sunt sef centru service cu functia, nu si cu banii. Exista un depozit si avem un responsabil pentru asta,cu evidenta stocului. Eu in contractul de munca sunt responsabil doar cu evidentierea si informarea gestionarului asupra pieselor care se uzeaza si se deterioreaza frecvent. Angajatorii, au si un mic depozit la mine la service, care nu apare in fisa postului ca eu trebuie sa il tin. Se pare ca imi lipsesc cateva piese, mai exact ditamai motoare de sute de lei. Si cateva care sunt minus (7 bucati peste noapte), dar au aparut fara sa solicit eu, nu exista nimic sa fi cerut eu marfa aia mail, aviz transfer, etc, doar a aparut asa din senin inainte sa plec eu (presimt eu ca e doar ca sa ma santajeze si sa mi le bage pe gat sa platesc) Mi se pot imputa sau nu? Vreau sa plec in alt loc in care am salar mai mare,si e logic pt majoritatea. Ce fac in situatia in care ei ma pun sa platesc? In contract nu se mentioneaza mentinerea gestiunii, ci dor a pieselor care se uzeaza frecvent si sa instiintez gestionarul. Ei m-au amenintat ca pot sa factureze (clar nu semnez factura).Pot sa ma retina sau sa face ceva? Datoria mea e doar sa repar. Va multumesc!