avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Activitate ddorin

Activitate ddorin

Răspuns la discuția Declaratie Fond de mediu
Buna ziua,

Raspunsul meu este de fapt o intrebare pe aceeasi tema.

Programul de emitere a declaratiilor la AFM la capitolul ambalaje nu permite sa introducem cantitati mai mari la cantitati valorificate decat cele trecute la cantitatile puse pe piata.
In acest sens daca in realitate aceste cantitati valorificate sunt mai mari se pot utiliza pentru lunile ulterioare valorificarii? Mai exista posibilitatea de a acoperii lunile anterioare pentru care nu au existat valorificari, astfel ca la bilantul anual sa nu existe obligatie de plata, pentru ca in realitate cantitatile valorificate sunt suficiente pentru realizarea obiectivului anual de valorificare?

Pe versiunile anterioare nu exista aceasta conditie si mi se parea corect. Acum seamana a abuz.

Cu respect
Răspuns la discuția cod formular tip factura
Poate mi-a scapat mie, dar nici in codul fiscal (art.155), nici in norme nu am gasit precizarea la codul de formular tip factura.
Se poate mai explicit de atat?

Multumesc
Răspuns la discuția cod formular tip factura
In Ordinul 3512/2008 la Anexa nr.4, poz. 13 din tabel exista pentru chitanta cod 14-4-1.
Factura nu se regaseste in lista.
Mai este necesar ca formularul de factura sa contina acel cod 14-4-10/A stabilit prin HG 831/1997 care este abrogata?

Daca este necesar ca formularul de factura sa aiba vreun cod anume, care este actul normativ unde se precizeaza acest lucru?

Multumesc
Va multumesc. Ar fi posibil sa-mi mentionati si de unde reiese aceasta solutie?
Legea 31 sau din alt act normativ?
Buna ziua.
Cine poate sa conduca AGA intr-o societate pe actiuni (de tip inchis) cu administrator unic care nu poate fi prezent la AGA, stabilita prin Convocator anterior situatiei prezentate.
Multumesc.
Eu am folosit doar codurile CAEN fara explicatie, pe care le-am trecut atat pe spatiul destinat codurilor cat si pe cel destinat explicatiilor si mi-a fost acceptata.
Nu recomand sa folositi mai multe exemplare din declaratie ca s-ar putea sa va taxeze pentru fiecare.
In acest caz radierea SRL-ului este singura solutie, sa inteleg?
Pentru un SRL care nu realizeaza venituri, dar nu are activitatea suspendata oficial la ORC va exista obligatia de plata a acestui impozit minim. Intreb asta pentru ca prima transa de incadrare e cu valori intre 0(zero) - 52000 .
Buna ziua.
O persoana fizica straina poate sa cumpere actiuni la un SA?
Mentionez faptul ca SA-ul este o societate de tip inchis, vanzatorul este o persoana juridica romana, actiunile reprezinta un pachet majoritar cca. 80%, capitalul social are si aport in natura constand in teren.

Cu respect