Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate pe actiuni cu administrator unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate pe actiuni cu administrator unic

Buna ziua.
Cine poate sa conduca AGA intr-o societate pe actiuni (de tip inchis) cu administrator unic care nu poate fi prezent la AGA, stabilita prin Convocator anterior situatiei prezentate.
Multumesc.
Adunarea generala poate fi prezidata de catre orice persoana indicata de catre actionari. De regula acea persoana se alege dintre marii actionari.
Va multumesc. Ar fi posibil sa-mi mentionati si de unde reiese aceasta solutie?
Legea 31 sau din alt act normativ?